Partnerzy portalu

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. projektem noweli - Prawo o ruchu drogowym

  • PAP
  • 21 lutego 2023 - 11:37
Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem ustawy o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz projektem noweli - Prawo o ruchu drogowym.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Podczas wtorkowych obrad Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej. Projekt zmienia nazwę Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP) na "Akademię Pożarniczą" oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol w Szczytnie) na "Akademię Policji w Szczytnie".

"Nowe nazwy mają wyróżnić SGSP i WSPol w Szczytnie spośród innych uczelni i zapewnią większą ich rozpoznawalność oraz renomę, co przełoży się na pozytywny odbiór uczelni w otoczeniu społeczno-gospodarczym oraz umocni ich pozycję w obszarze szkolnictwa wyższego" - przekazano w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazano, "nazwy +Akademia Pożarnicza+ oraz +Akademia Policji w Szczytnie+ będą bowiem w sposób jednoznaczny identyfikować uczelnie, uwypuklając charakter ich działalności, jak również kreować zasadniczego i kluczowego ich odbiorcę". Projekt opracowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

We wtorek rząd zajmie się też projektem nowelizacji - Prawo o ruchu drogowym, którego wnioskodawcą jest Minister Cyfryzacji.

Istotą planowanych rozwiązań jest - jak napisano - wyeliminowanie opłat ewidencyjnych uiszczanych przez obywateli i przedsiębiorców w związku z rejestracją pojazdów, nabywaniem uprawnień do kierowania pojazdami, poddaniem pojazdu wymaganym badaniom technicznym. Projekt obejmie także zniesienie opłat ewidencyjnych za wpis przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej lub ewidencji o kierujących pojazdami, które aktualnie nie są jeszcze pobierane a rozpoczęcie ich pobierania miało nastąpić od dnia określonego w komunikacie Ministra Cyfryzacji. Zgodnie z projektem nie będzie również pobierana opłata ewidencyjna za wydanie karty parkingowej.

W związku z powyższym założeniem - jak wskazano - podmioty zobowiązane obecnie do pobierania opłaty ewidencyjnej, czyli starosta, marszałek, wojewoda, przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów, nie będą musiały składać miesięcznych sprawozdań z pobranych i przekazanych opłat ewidencyjnych.

Ponadto rząd zajmie się projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu rządowego pod nazwą "Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych", który został przygotowany z myślą o wypracowaniu podejścia systemowego w obszarze rozwoju kompetencji cyfrowych. Celem programu jest "poprawa umiejętności cyfrowych" oraz "dalsze promowanie cyfrowej transformacji firm i administracji publicznej".

Ponadto Rada Ministrów zajmie się też projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu rządowego pod nazwą "Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!