Partnerzy portalu

Rząd zajmie się przemocą domową

  • PAP
  • 27 listopada 2012 - 11:27
Za tydzień rząd zajmie się wnioskiem o podpisanie konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – poinformowała we wtorek pełnomocniczka ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak powiedziała w radiowej Trójce, w piątek wniosek został zgłoszony przez nią do Rady Ministrów, więc normalny termin wypada za tydzień. Dodała, że istnieje procedura pozwalająca w sposób nadzwyczajny wprowadzić pod obrady dodatkowy punkt.

Jednak, jak mówiła, nie udało się przekonać premiera, żeby w sposób nadzwyczajny wprowadzić konwencję jako dodatkowy punkt wtorkowych obrad rządu. „Jednak za późno to złożyłam, żeby weszło na wtorek, także wejdzie na następny wtorek z całą pewnością" - powiedziała.

Zaznaczyła, że nie udało się dotąd osiągnąć w rządzie pełnego porozumienia co do treści zastrzeżeń, jakie powinna Polska zgłosić do konwencji. Dlatego ostateczne rozstrzygnięcia zapadną na posiedzeniu rządu - zaznaczyła. Obecnie projektowane są dwa zastrzeżenia.

Pierwsze - do artykułu 30 (ust. 2) dotyczącego odszkodowań od państwa, których mogą żądać ofiary przemocy. Polska zastrzega, że będzie stosować ten artykuł wyłącznie w stosunku do pokrzywdzonych będących obywatelami Polski lub Unii Europejskiej oraz „w trybie własnego prawa krajowego".

Drugie zastrzeżenie ma być zgłoszone do artykułu 44 (ust. 1 lit. e) ws. przepisów dotyczących ścigania przestępstw, o których mowa w Konwencji. Stanowi ono, że Polska zastrzega, że nie będzie stosować postanowień Konwencji w przypadku, kiedy przestępstwo popełnione zostało przez osobę z miejscem stałego zamieszkania na terytorium Polski. Uwagi zgłoszone przez resorty zostaną przedstawione przez Kozłowską-Rajewicz podczas posiedzenia Rady Ministrów.

Rząd zdecydował o podpisaniu konwencji we wrześniu. Skutki prawne pociągnie za sobą dopiero ratyfikacja umowy, choć jej podpisanie nie oznacza obowiązku jej ratyfikowania. Jednak w okresie między jej podpisaniem a ratyfikacją państwo nie powinno podejmować działań sprzecznych z podpisaną umową, ani takich, które uniemożliwią jej ratyfikację w przyszłości. Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji.

Nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn. Konwencja została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji.

Do 10 lipca podpisało ją 25 państw, ostatnio Holandia. Jedno państwo ratyfikowało Konwencję - Turcja.

KOMENTARZE1

  • Eterno Vagabundo 2012-12-05 22:18:27
    A kto i kiedy siądzie, Nad ustawą: O przemocy w Rządzie ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!