Partnerzy portalu

Rzeczniczka SG: chcielibyśmy, by budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła jeszcze w tym roku

  • PAP
  • Opublikowano: 15 października 2021 - 13:05
Chcielibyśmy, by budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła jeszcze w tym roku; projekt jest już gotowy - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Podkreśliła, że zapora powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. SG ma wkrótce poinformować o jej dokładnej długości.

Na piątkowej konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej została zapytana o przygotowania do budowy zapory na granicy z Białorusią. "Oczywiście jesteśmy zaangażowani (...) Uczestniczymy w rozmowach, wybieraliśmy opcję, która będzie dla nas najbardziej korzystna" - odparła. Poinformowała przy tym, że gotowy jest już projekt instalacji.

Na pytanie, czy zapora powstanie na długości całej granicy z Białorusią, ppor. Michalska zaprzeczyła. "Przypominam, że ten odcinek w Nadbużańskim Oddziale SG ma naturalną zaporę, jaką jest rzeka Bug i jest to zapora dość skuteczna" - powiedziała. Jak podkreśliła, bariera powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. "O dokładnej długości poinformuję wkrótce. Na pewno nie będzie to całość granicy" - dodała.

"Chcielibyśmy, żeby budowa tej zapory ruszyła jeszcze w tym roku, ale jest za wcześnie, żebym mogła deklarować, czy to na pewno będzie w tym roku" - przekazała też rzeczniczka SG. Jak dodała, część instalacji, które obecnie funkcjonują na granicy, prawdopodobnie pozostanie tam mimo budowy nowej zapory.

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią, Sejm uchwalił w czwartek. Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu.

Regulacja określa zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!