Partnerzy portalu

Rzecznik KGP: nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych może się skończyć nałożeniem grzywny

  • PAP
  • 29 października 2021 - 11:09
Nieprzestrzeganie przepisów sanitarno-epidemiologicznych - m.in. w drodze na cmentarz - może się skończyć na pouczeniu, a w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego lub skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu - ostrzegł rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka wziął w piątek udział w konferencji prasowej związanej ze zbliżającym się świętem zmarłych, podczas której m.in. przypomniał o obowiązujących przepisach wprowadzonych w związku ze stanem epidemii.

Rzecznik KGP zaznaczył, że policji nie chodzi o karanie, "ale o solidarność z tymi osobami, które mogą się zarazić, które mogą z tej choroby nie wyjść". "Ja nie chcę tutaj straszyć, bo dużo zależy od naszej samodyscypliny, dużo zależy od naszej solidarności z tymi osobami, które obawiają się, że mogą się zarazić, ale jeżeli będziemy przestrzegać przepisów, jeżeli w komunikacji zbiorowej, w pomieszczeniach zamkniętych będziemy zakrywać nos i usta, tak naprawdę nie będziemy powodować reakcji policjanta czy inspektora sanitarnego" - powiedział Ciarka.

Dodał, że nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć "nie tylko na pouczeniu, ale w drastycznych przypadkach również na nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego, czy skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu".

Rzecznik KGP, mówiąc o przestrzeganiu przepisów, radził, by skonsultować się z bliskimi i rozłożyć wyjazdy na groby na trzy, cztery dni. "Apel z naszej strony abyśmy pamiętali o przestrzeganiu zasad sanitarno-epidemiologicznych i dogadali się między sobą w rodzinie, abyśmy nie kumulowali się jednego dnia na cmentarzach, abyśmy jednak rozłożyli te wizyty na te kolejne trzy, cztery dni tak, abyśmy nie pojawili się przed grobem naszych bliskich naraz" - powiedział Ciarka.

Przypomniał, że na zewnątrz zakrywanie nosa i ust "nie jest obowiązkowe, ale zalecane przez nas, jeżeli idziemy na cmentarz". "Tam będzie większy tłum, więcej osób, będą osoby, których nie znamy, które są nam obce. (...) zakrywajmy nos i usta najlepiej maseczką, przy okazji pamiętajmy również o tym obowiązku w pomieszczeniach zamkniętych, w komunikacji zbiorowej" - zaznaczył.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 9 387 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarły 102 osoby, wykonano 71 356 szczepień. Łącznie odnotowano do tej pory 3 008 294 zakażeń, 76 875 zgonów i 38 951 997 szczepień.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!