Partnerzy portalu

Rzecznik praw dziecka: Ponad 40 proc. starszej młodzieży czuje się bezradna

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 11:46
Około 15 proc. najmłodszych dzieci czuje się samotnych. Ponad 40 proc. starszej młodzieży szkolnej czuje się bezradna, czuje się zagubiona – powiedział w czwartek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, przedstawiając cześć badań o jakości życia dzieci w Polsce.

"Przeprowadziłem w tym roku największe od 20 lat badanie o jakości życia dzieci w Polsce" - powiedział w czwartek w Warszawie RPD Mikołaj Pawlak, który bierze udział w konferencji prasowej inaugurującej kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Pawlak powiedział, że badania te dotyczyły też "aspektu poczucia psychicznego dzieci - ich perspektywy."

RPD podzielił się kilkoma podstawowymi danym z tej analizy. "Około 15 proc. najmłodszych dzieci czuje się samotnych, czuje się takich, że nie mają się do kogo wygadać, ale niestety już ponad 40 proc. dzieci (...), tej starszej młodzieży szkolnej, kilkunastoletniej, właśnie czuje się bezradna, czuje się zagubiona i to już jest bardzo niepokojące" - ocenił.

Według RPD do tej pory dzieci czuły się zagubione, gdy poszukiwały pomocy. "Brakowało jednego miejsca, które powie, gdzie pójść po poradę psychologa, pedagoga w szkole albo w ośrodku, gdzie pójść po poradę tę właśnie stacjonarną, środowiskową" - mówił. Pomocny w szybszym dotarciu do pomocy ma być telefon zaufania wsparcia psychologicznego.

Pawlak zwrócił się do dzieci i młodzieży: "Kochani, chłopcy, dziewczęta - jeżeli jesteście zagubieni, jeżeli nie wiecie, co robić (...), nie bójcie się, zadzwoń 800-12-12 12 - to jest telefon wsparcia psychologicznego, który poprowadzi, pozwoli tobie się wygadać" - mówił.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!