Rzecznik Praw Obywatelskich: ustawa ws. wyborów kopertowych tylko udaje abolicyjną

1 grudnia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP, zarządzonych na 10 maja 2020 r. (fot. BRPO/ Grzegorz Krzyżewski )
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w opinii dla Senatu pisze, że ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. jest niezgodna z Konstytucją i powinna zostać odrzucona. Jego zdaniem faktycznym celem ustawy jest weryfikacja orzeczeń sądowych i ich podważenie.
- Dogłębna analiza ustawy z 1 grudnia 2022 r. prowadzi do wniosku, że nie ma ona charakteru amnestyjno-abolicyjnego – co mieści się w kompetencjach parlamentu - pisze rzecznik w opinii dla senatu.
- Jej rzeczywistym celem nie jest bowiem darowanie przestępstw i kar za ich popełnienie, a weryfikacja orzeczeń sądowych i ich podważenie - zaznacza.
- Wkracza ona zatem w sferę wymierzania sprawiedliwości, przez co należy ją uznać za naruszającą konstytucyjne zasady podziału władzy, odrębności i niezależności władzy sądowniczej oraz wyłączności sądów w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości - uważa Marcin Wiącek.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.