Partnerzy portalu

Rzeszów: 7. Festiwal Nowego Teatru - 59. Rzeszowskie Spotkania Teatralne od piątku

  • PAP
  • Opublikowano: 21 października 2021 - 10:36
Cytat z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem” to motto przewodnie 7. Festiwalu Nowego Teatru - 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które w piątkowy wieczór rozpoczną się w Rzeszowie.

Jak przypomniał Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest organizatorem Spotkań, głównym celem Festiwalu Nowego Teatru jest prezentacja i promocja działań artystycznych, których istotą jest poszerzanie kategorii dramatyczności i teatralności, m.in. poprzez wchłanianie sztuk performatywnych oraz przez eksperymenty z wizualnością, w których wykorzystuje się media cyfrowe.

"Pojęcie +nowego teatru+ realizowane jest także poprzez prezentacje spektakli teatru poszukującego nowości, głównie w zakresie treści, poszerzającego debatę publiczną o społecznie aktualne tematy" - wskazali organizatorzy.

Festiwal potrwa do 30 października.

Głównym elementem festiwalu są prezentacje spektakli konkursowych. W tegorocznej edycji skupiać się one będą na wielkiej literaturze polskiej i światowej, podejmującej fundamentalne dla naszej tradycji zagadnienia.

"Chcemy pokazać, jak aktualne wciąż są teksty kanoniczne i w jaki sposób wchodzą w dialog ze współczesną rzeczywistością. Pokazywać będziemy reżyserskie rewizje i reinterpretacje, obejmujące rozmaite strategie dramaturgiczne, operujące nowoczesnym językiem teatralnym" - przekazali organizatorzy.

Mottem tegorocznej edycji festiwalu jest cytat "powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem" z wiersza "Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta.

Wśród spektakli konkursowych, które będzie oceniać publiczność i dziennikarze, znalazły się m.in. komedie "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa, którą zaprezentuje Teatr Zagłębia w Sosnowcu i "Kupiec wenecki" Williama Shakespeare'a, w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Publiczność będzie mogła obejrzeć także spektakl "Kto zabił Kaspara Hausera" Konrada Hetela i Radka Stępnia, na który zaprosi widzów Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi; "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu; spektakl "Biblia: Próba" Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz jeszcze jedno dzieło A. Czechowa - "Wiśniowy sad", w którym na scenie wystąpią aktorzy gospodarza Spotkań - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Po każdym ze spektakli konkursowych odbywać się będą spotkania z twórcami.

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych kilkuosobowe jury dziennikarskie wybierze najlepszy spektakl, który otrzyma nagrodę główną imienia Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.

Swoją nagrodę przyzna też - w drodze głosowania - publiczność.

Oprócz spektakli konkursowych w programie Spotkań znalazły się także czytania performatywne, które powstały w ramach prowadzonej przez rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej Sceny Nowej Dramaturgii.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą koncert rzeszowskiej artystki Gaby Janusz oraz spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

"Jesteśmy pełni nadziei, że po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, nasze zamierzenia dojdą do skutku i Rzeszów na siedem październikowych dni stanie się stolicą polskiego +nowego teatru+" - zaznaczyli organizatorzy.

Tegoroczna edycja festiwalu otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa podkarpackiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!