Partnerzy portalu

Rzeszów: Fijołek o obudowaniu rezerwatu Lisia Góra miejscami do rekreacji

Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział w piątek, że brzegi Wisłoka zostaną tak zagospodarowane, aby były miejscem dla uprawiających sport, rowerzystów i spacerowiczów, aby miejsca rekreacyjne były otuliną dla znajdującego się tam rezerwatu przyrody Lisia Góra.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wybory zaplanowano na 13 czerwca.
 • Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, startuje w wyborach z poparciem m.in. PO, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050.
 • Oprócz niego w wyborach kandydują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej, w okolicach rezerwatu Lisia Góra i Klubu Kajakowego nad Wisłokiem, kandydat na prezydenta stolicy Podkarpacia przedstawił swój plan zagospodarowania brzegów tej rzeki.

Wśród punktów tego planu znalazło się tworzenie infrastruktury wypoczynkowej wzdłuż brzegów Wisłoka, która byłaby budowana przez miasto i oddawana w dzierżawę lub użyczenie dla tych, którzy będą chcieli zaoferować rzeszowianom atrakcje, miejsca do sportu, rozrywki i gastronomii.

Fijołek mówił także o konieczności zadbania o rezerwat przyrody Lisia Góra z dzikimi terenami i łąkami kwietnymi. Podkreślał, że rezerwat ten powinien być otoczony otuliną, która będzie łączyć naturę i aktywne życie mieszkańców, będzie miejscem relaksu i wypoczynku, także aktywnego, ale przy zachowaniu terenów dzikich, niezagospodarowanych.

"Miasto już dawno złożyło plan, który pozwoli nam odpowiednio zaopiekować się rezerwatem Lisia Góra i chcielibyśmy, aby także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nam na to odpowiedziała i zabezpieczyła tę naszą Lisią Górę, aby można ją było otoczyć specjalną otuliną, w której można będzie zaproponować mieszkańcom odpowiednią formę rekreacji" - mówił Fijołek.

Kajaki i rowery

Zapowiedział, że jeśli wygra wybory, to brzegi Wisłoka zostaną zagospodarowane tak, aby były miejscem dla uprawiających sport, dla korzystających z natury, dla rowerzystów i spacerowiczów. Zapewnił, że odbędzie się to we współpracy z rzeszowianami, którzy zachęcają do uprawiania sportu, jak Rzeszowski Klub Kajakowy, z ekologami i przedsiębiorcami z branży gastronomicznej.

"Chcemy, żeby ten zalew, te szuwary stały się kolejną, jeszcze fajniejszą atrakcją dla Rzeszowa. Zapewniały takie rozrywki, jak kajaki, rowerki i różnego rodzaju łódki, żeby robić tu wycieczki dla rzeszowian, którzy dzięki temu poznają jeszcze bardziej te tereny. Aby szuwary wyposażyć w takie drewniane trapy, do których można by także przybić, odpocząć. Mam nadzieję, że wspólnie z Wodami Polskimi uda nam się wspólnie zgodę na takie rzeczy uzyskać" - mówił Fijołek.

Plan Konrada Fijołka na zagospodarowanie brzegów Wisłoka zakłada zwiększenie liczby ścieżek rowerowych, biegowych i spacerowych wzdłuż całej długości Wisłoka i z obu jego stron.

"Pamiętam, jak walczyłem o pierwsze dwa miliony, kiedy staraliśmy się o finansowanie mostu. Ja przy tej okazji wywalczyłem pieniądze właśnie na te ścieżki. Dzisiaj one są dalej niewystarczające" - powiedział Konrad Fijołek.

Mówił też o konieczności unowocześnienia i wyposażenia takich miejsc jak Rzeszowski Klub Kajakowy. Podkreślił, że tereny nad Wisłokiem, okolice Klubu Kajakowego, to miejsca bardzo mu bliskie, bo kiedyś trenował tu kajakarstwo, ale jest to też miejsce bliskie wielu mieszkańcom Rzeszowa ze względu na kontakt z naturą.

Czytaj też: Kaczyński: Ewa Leniart jest szansą dla Rzeszowa

Kopiec Konfederatów Barskich

Zapowiedział też zagospodarowanie kopca Konfederatów Barskich. Wyraził nadzieję, że jesienią będzie można uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla kopca. "Myślę, że ten plan lada dzień będzie gotowy do uchwalenia, a potem do wykupienia terenów" - zaznaczył kandydat.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory zaplanowano na 13 czerwca.

Fijołek, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, startuje w wyborach z poparciem m.in. PO, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050.

Oprócz niego w wyborach kandydują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

KOMENTARZE3

 • Baranek 2021-06-09 06:05:54
  teraz nagle zainteresowanie natura? bo kandyduje? a gdzie byl jak trzeba było walczyć o tereny zielone nad Wisłokiem,albo jak ruszyla budowa parku na Drabiniance?
 • piłkarzyk 2021-06-08 23:53:32
  Nie przemawia do mnie ten pomysl. Tzn jak najbardziej popieram dbanie o przyrode ale napewno nie z rak pana Fijołka ktory sam zniszczyl wiele zieleni zgadzajac sie na deweloperskie zabudowy
 • szyna 2021-06-08 23:36:51
  Teraz chcesz odbudowac rezerwat? a co z zielonymi terenami ktore pozwoliles zabudowac deweloperom?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!