Partnerzy portalu

Rzeszowski ośrodek adopcyjny: zmiany bez problemów

 • PAP
 • 8 lutego 2012 - 17:25
15 rodzin, które chcą adoptować dziecko, zgłosiło się od początku roku do Ośrodka Adopcyjnego w Rzeszowie. Na Podkarpaciu na adopcję czeka ponad 200 dzieci - poinformowała w środę na konferencji prasowej kierowniczka placówki Marcelina Drath.

Ośrodek Adopcyjny w Rzeszowie funkcjonuje od 1 stycznia br. w strukturach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Zastąpił cztery publiczne ośrodki adopcyjne oraz jeden katolicki, które działały w regionie do końca ub. roku. Od 1 stycznia, w myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, za przeprowadzanie adopcji odpowiedzialny jest marszałek województwa, a nie - jak do tej pory - powiat.

Czytaj też:Dadzą więcej na ośrodki adopcyjne?

Jak zaznaczyła Drath osoby, które w styczniu zgłosiły się do ośrodka, nie skarżyły się, że musiały przyjechać do Rzeszowa. "Zatem nie jest to tak duży problem, jak przedstawiały to media, kiedy poznawaliśmy założenia ustawy" - dodała.

Drath zaznaczyła, że ośrodek przejął całą dokumentację, którą prowadziły dotychczasowe placówki adopcyjne. Zatrudnione zostały też wszystkie osoby, które pracowały w tych ośrodkach.

"Kontynuujemy wszystkie procedury adopcyjne, które rozpoczęły się w roku ubiegłym. Obecnie mamy prawie 300 rodzin, które chcą przyjąć dziecko; część jest już zakwalifikowana. Po scaleniu dokumentacji z ośrodków, które istniały wynika, że w tzw. wojewódzkim banku danych o dzieciach gotowych do adopcji jest ponad 200 dzieci" - powiedziała.

W podkarpackich placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domach dziecka przebywa ponad 800 dzieci. Adoptowane mogą być tylko te, które mają uregulowaną sytuację prawną.

Zdaniem dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Marioli Zajdel-Kurowskiej, nowa ustawa umożliwiła lepszą wymianę informacji między 16 ośrodkami adopcyjnymi. "Codziennie otrzymujemy informacje o dzieciach gotowych do adopcji z innych regionów kraju, dzięki temu możemy szukać dla nich nowych rodziców wśród osób z naszej bazy" - dodała.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu nową rodzinę znalazło 96 dzieci.

KOMENTARZE4

 • Ola 2012-05-06 23:28:06
  Te zmiany nie prowadzą do niczego dobrego.
 • Kamizella 2012-04-17 13:40:39
  gdzież się podziały bezproblemowe czasy?
 • Beata 2012-04-17 08:55:46
  zgadzam się z tym całkowicie bałagan i jeszcze raz bałagan. Nikt nic nie wie i nie można uzyskać żadnej sensownej odpowiedzi.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!