Partnerzy portalu

Są kolejne zarzuty dla teściów pasierba Stanisława Gawłowskiego

  • PAP/AKC
  • 7 maja 2018 - 14:21 | Aktualizacja: 7 maja 2018 - 14:22
Zarzuty, które Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawił Halinie i Piotrowi K. w sprawie posła PO i afery melioracyjnej zostały uzupełnione o kolejne dwa czyny: pranie brudnych pieniędzy i pomocnictwo do przyjęcia łapówki. Sprawa dotyczy przyjęcia łapówki przez Stanisława Gawłowskiego od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. Chodzi o apartament w Chorwacji.
  • Zarzuty postawione przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Szczecinie Halinie i Piotrowi K. zostały uzupełnione o dwa kolejne czyny.
  • Teściowie pasierba Stanisława Gawłowskiego mieli prać brudne pieniądze i pomagać w przyjęciu łapówki.
  • Szczeciński Sąd Okręgowy ma dziś rozstrzygnąć, czy uznać zażalenia na decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla Stanisława Gawłowskiego

Dokumenty dotyczące zakupu tej nieruchomości śledczy znaleźli w mieszkaniu Gawłowskiego podczas przeszukania w grudniu ub. r. Formalnie, jak poinformowała prokuratura, właścicielami apartamentu są "osoby spokrewnione z członkami rodziny podejrzanego posła". Prokuratura podejrzewa, że nieruchomość może być ukrytą formą łapówki. Śledczy nie wykluczają, że po zakończeniu czynności wystąpią do Marszałka Sejmu z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu Gawłowskiemu.

W połowie kwietnia br. Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawił Halinie i Piotrowi K. zarzuty prania brudnych pieniędzy. Chodziło o kwotę 403 tys. zł. Jak poinformowała prok. Ewa Bialik, uzupełnione zarzuty dotyczą kolejnego "przyjęcia pieniędzy od określonych podmiotów".

Szczeciński Sąd Okręgowy ma w poniedziałek około godz. 14 rozstrzygnąć, czy uznać zażalenia na decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla Stanisława Gawłowskiego. Zażalenia złożyło trzech obrońców posła i on sam.

Czytaj też: Afera melioracyjna: Stanisław Gawłowski podejrzany o łapówki. CBA przeszukuje mieszkanie

13 kwietnia Stanisław Gawłowski został zatrzymany przez CBA, następnie Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił mu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym.

Chodzi o okres, gdy Gawłowski pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL. Miał wówczas przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty, dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, a także ujawnienia informacji niejawnej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

15 kwietnia Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zdecydował o zastosowaniu wobec Gawłowskiego trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Nie uwzględnił jednocześnie zażalenia polityka Platformy na jego zatrzymanie, uznając je za zasadne, legalne i prawidłowe. O areszt dla posła PO wnioskowała Prokuratura Krajowa, która uznała, że zachodzi obawa matactwa ze strony podejrzanego.

O nowych zarzutach dla Haliny i Piotra K. jako pierwsze poinformowało Radio RMF FM.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!