Partnerzy portalu

Sąd uchylił decyzję prezydenta Gorzowa o zakazie organizacji Marszu Równości

  • PAP/JS
  • Opublikowano: 21 sierpnia 2019 - 18:55
Sąd uchylił decyzję prezydenta Gorzowa Wlkp. zakazującą organizację 24 sierpnia br. Marszu Równości w tym mieście. W swoim orzeczeniu wskazał m.in., że konstytucja gwarantuje prawo do zgromadzeń - poinformował prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. Jarosław Dudzicz.
  • Organizator Marszu Równości zgłosił go minutę później niż zgromadzenie pn. "Informacja o współczesnych zagrożeniach".
  • Organizatorzy tego wydarzenia uzyskali zgodę prezydenta na jego przeprowadzenie.
  • Zdaniem sądu sam termin zgłoszenia konkurencyjnych zgromadzeń nie może być przesłanką, która powinna determinować wydanie zgody na ich organizację.

Skargę na zakaz organizacji Marszu Równości rozpatrywał w środę Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. Uchylając decyzję prezydenta Gorzowa sąd przede wszystkim powołał się na konstytucyjne prawo zgromadzeń, które nie powinna być ograniczane.

"W orzeczeniu zarzucono prezydentowi m.in., że nie dokonał dostatecznej analizy ryzyka organizacji w tym samym czasie dwóch konkurencyjnych zgromadzeń. Prezydent w uzasadnieniu swojej decyzji nie wykazał w sposób wyczerpujący, w jakim stopniu występuje zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, jak również nie wykazał, że brak jest możliwości wzmocnienia służb mundurowych w celu przeprowadzenia obu zgromadzeń bez zakłócania porządku publicznego" - powiedział Dudzicz.

Zdaniem sądu sam termin zgłoszenia konkurencyjnych zgromadzeń nie może być przesłanką, która powinna determinować wydanie zgody na ich organizację.

Dodał, że strony sporu mogą teraz odwołać się od decyzji sądu okręgowego do sądu apelacyjnego, który musiałby rozpoznać sprawę w 24 godziny.

Sąd Okręgowy uchylił także wydany przez prezydenta Gorzowa zakaz organizacji zgromadzenia pn. "Promocja prawdy o człowieczeństwie". Tym samym nie wykluczone, że w najbliższą sobotę w Gorzowie odbędą się trzy zgromadzenia.

Rzecznik gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela przekazał, że prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki nie będzie się odwoływał od decyzji Sądu Okręgowego.

Jeden z organizatorów Marszu Równości w Gorzowie Wlkp. Sławomir Zalewski poinformował PAP, że w tej sytuacji marsz odbędzie się zgodnie z planem. W sobotę (24 sierpnia br.) o godz. 14 wystartuje sprzed Filharmonii Gorzowskiej i przejdzie ulicami miasta na plac Grunwaldzki.

Prezydent Gorzowa decyzję m.in. ws. Marszu Równości wydał 19 sierpnia br. argumentując ją względami bezpieczeństwa, gdyż na 24 sierpnia br. zgłoszono organizację 25 innych zgromadzeń.

"Zgodę uzyskali jedynie organizatorzy pierwszego ze zgłoszonych wydarzeń pn. Informacja o współczesnych zagrożeniach z uwagi na termin złożenia wniosku oraz charakter planowanego wydarzenia. Jego lokalizacja koliduje z planowanym Marszem Równości. Negocjacje z udziałem miasta w sprawie dojścia do kompromisu organizatorów obu tych wydarzeń nie przyniosły skutku" - wyjaśnił Ciepiela.

Organizator Marszu Równości zgłosił go minutę później niż zgromadzenie pn. "Informacja o współczesnych zagrożeniach". Organizatorzy tego wydarzenia uzyskali zgodę prezydenta na jego przeprowadzenie.

Pełną treść decyzji prezydenta ws. Marszu Równości można znaleźć w BIP-e gorzowskiego magistratu pod adresem: http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/276/Zgromadzenia/2/

Decyzję prezydenta Gorzowa Wlkp. o odmowie zgody na organizację Marszu Równości zaskarżyli jego organizatorzy. Poparł ich Rzecznik Praw Obywatelskich, który we wtorek wniósł do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. wniosek o uchylenie decyzji zakazującej organizacji tego zgromadzenia.

"W ocenie RPO prezydent (Gorzowa Wlkp. - red. ) ograniczył prawo do wolności zgromadzeń w sposób nieuzasadniony oraz nieodpowiadający testowi niezbędności i proporcjonalności; nie wykazał, że marsz będzie jakimkolwiek zagrożeniem dla życia, zdrowia ludzi i mienia w znacznych rozmiarach" - napisano m.in. w komunikacie RPO.

Głos ws. decyzji prezydenta Gorzowa zabrała również Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jak poinformowała w przesłanym w środę komunikacie, podjęła interwencję i przed Sądem Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim złożyła opinię przyjaciela sądu, podkreślając, że "wolność zgromadzeń podlega ochronie konstytucyjnej oraz międzynarodowej, a wszelkie jej ograniczenia powinny mieć charakter absolutnego wyjątku".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!