Partnerzy portalu

Sąd uchylił zawieszenie w obowiązkach burmistrza Obornik

  • PAP/KO
  • 9 kwietnia 2020 - 16:46 | Aktualizacja: 9 kwietnia 2020 - 16:59
Poznański sąd uchylił w czwartek decyzję prokuratury o zawieszeniu w obowiązkach burmistrza Obornik (woj. wielkopolskie). Pod koniec stycznia samorządowcowi przedstawiono zarzuty w sprawie przetargu z 2017 r. Decyzja sądu jest prawomocna.

O decyzji Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gminy Oborniki. "W czwartek, 9 kwietnia postanowieniem Sądu Rejonowego w Poznaniu Tomasz Szrama został przywrócony do pełnienia obowiązków burmistrza Obornik" - podano.

Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przedstawiła burmistrzowi Obornik zarzuty dotyczące przetargu na remont budynku przeprowadzonego w 2017 r. Śledczy uznali, że samorządowiec nie dopełnił obowiązków w związku z postepowaniem, przez co jeden z wykonawców poniósł szkodę. Ponadto burmistrzowi zarzucono, że sporządził fałszywe oświadczenie o okolicznościach wykluczenia się z rozstrzygania w zamówieniu publicznym. Prokuratura nie podała szczegółów sprawy.

Burmistrz nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Wobec samorządowca prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w pełnieniu obowiązków i poręczenie majątkowe w kwocie 15 tys. zł.

Pełnomocnik burmistrza mecenas Wojciech Wiza podkreślił w rozmowie z PAP, że sąd rozpatrujący zażalenie na zastosowane środki zapobiegawcze uchylił je na drugim posiedzeniu, po "wnikliwej analizie zebranego materiału dowodowego".

"Sąd stwierdził, że nie zaszły żadne szczególne przesłanki do zastosowania środka zapobiegawczego, czyli nie ma jakiekolwiek ryzyka wpływu burmistrza na toczące się postępowanie" - zaznaczył adwokat.

Dodał, że według opinii sądu nie jest prawdopodobne, by burmistrz popełnił jeden z zarzucanych mu czynów. Wiza wyjaśnił, że ponieważ środki zapobiegawcze wobec samorządowca zastosowała prokuratura, a nie sąd, czwartkowa decyzja o ich uchyleniu jest prawomocna.

Według komunikatu gminy Oborniki Tomasz Szrama wróci do pracy jako burmistrz we wtorek 14 kwietnia. "O przywrócenie go do pełnienia obowiązków apelowali członkowie rad miejskiej i seniorów, sołtysi, stowarzyszenia, przedsiębiorcy i wielu mieszkańców" - podano.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!