Partner portalu

Samorządy dostaną dofinansowanie na wsparcie niepełnosprawnych

Podpisałam pierwszy program, który finansowany będzie ze środków funduszu solidarnościowego. Chodzi o usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Jest to program adresowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, do 75 roku życia - poinformowała minister. Z programu będą mogły korzystać samorządy, które otrzymają wsparcie, do poziomu 50 proc. na świadczone usługi opiekuńcze bądź specjalistyczne usługi opiekuńcze - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
  • Planujemy przeznaczyć 60 mln zł na realizację programu dotyczącego usług opiekuńczych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
  • Kolejne 60 mln na realizację zadań dołożą samorządy - dodała.
  • Skoro mówimy, że z naszej strony jest 60 mln zł to znaczy, że po udziale samorządów i włożeniu drugich 60 mln zł to dofinansowanie będzie na poziomie 120 mln zł - dodała minister.

Podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera minister Rafalska przypomniała, że w maju ubiegłego roku rząd przedstawił propozycję nowego modelu finansowania wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Opiera się on na trzech filarach: solidarnościowym funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiecie społecznej odpowiedzialności i programie "Dostępność plus".

1 stycznia weszła w życie ustawa o funduszu solidarnościowym. Źródłem przychodów funduszu jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne).

Minister Rafalska podkreśliła, że w ramach nowej regulacji resort rodziny przyjął pod koniec stycznia roczny plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Rozwiązania dotyczą m.in. dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzenia przeznaczonych dla nich usług czy zapewnienia opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.

Czytaj też: 500 plus na dla osób niepełnosprawnych

"Kładziemy duży nacisk na tworzenie usług, mówimy tu o opiekunach i asystentach osobistych osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby poprzez ten rodzaj wsparcia osoby niepełnosprawne i niesamodzielne miały szanse na niezależne życie" - podkreśliła szefowa MRPiPS. Dodała, że w sumie w ramach rocznego planu wsparcia zaplanowano dziesięć programów.

"Dziś podpisałam pierwszy program, który finansowany będzie ze środków funduszu solidarnościowego. Chodzi o usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych. Jest to program adresowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, do 75 roku życia" - poinformowała minister.

"Z tego programu będą mogły korzystać samorządy, które otrzymają wsparcie, do poziomu 50 proc. na świadczone usługi opiekuńcze bądź specjalistyczne usługi opiekuńcze" - powiedziała Rafalska. Jak dodała, na realizację programu przeznaczono 60 mln zł. "Skoro mówimy, że z naszej strony jest 60 mln zł to znaczy, że po udziale samorządów i włożeniu drugich 60 mln zł to dofinansowanie będzie na poziomie 120 mln zł" - dodała minister.

Czytaj też: "Niepełnosprawni kolejny raz pominięci w propozycjach PiS". Rafalska: Wprowadzamy wiele rozwiązań

Rafalska poinformowała, że w resorcie "sfinalizowano także prace nad projektem rozporządzenia w sprawie środowiskowych domów samopomocy, który zakłada wprowadzenie oddzielnego typu placówki (typu D) dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi".

Podkreśliła, że najnowsze propozycje PiS - m.in. "500 plus" na pierwsze dziecko - dotyczą także osób z niepełnosprawnościami. "Do tej pory było to świadczenie ograniczone sytuacją materialną rodziny. W sytuacji rodziny z dzieckiem niepełnosprawnych kryterium dochodowe wynosiło 1200 zł" - wskazała minister.

Podkreśliła, że wydatki na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych od 2015 r. wzrosły o 3 mld 450 zł.

Z kolei wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz zwrócił uwagę, że ministerstwo rodziny to pierwszy resort, który przekroczył 6 proc. zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. "Jest to dobry przykład dla innych resortów, dla administracji rządowej, że opłaca się zatrudniać osoby niepełnosprawne" - powiedział.

Michałkiewicz przypomniał także o dotychczasowych działaniach na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Wskazał m.in. na program "Za życiem", którego budżet w tym roku wynosi około 200 mln zł.

KOMENTARZE2

  • Brrrr.. 2019-03-01 11:27:57
    I oczywiście rząd da......szkoda tylko że samorząd musi 50% dołożyć...normalne chamstwo.
  • Katarzyna 2019-02-28 16:23:15
    PiS najbiedniejszym emerytom zabrał pomoc socjalną do czynszu leków, jednego ciepłego posiłku i teraz z dumą wykrzykuje swoje slogany o pomocy bogatym. Opiekunowie po wyżej 70 lat na wcześniejszych emeryturach w kwocie 878 zł z niepełnosprawnymi niesamodzielnymi dorosłymi dziećmi żyją w nędzy i ubós...twie i z zagrożoną eksmisją Tak strasznej biedy się nie spodziewałam z jaką się spotkałam, a nigdy nie byłam pasożytem bardzo ciężko pracowałam i opieka nad niepełnosprawnym synem, a obecnie nad dorosłym pomimo podeszłego wieku. przy miesięcznych dochodach 878 zł. netto  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!