Partnerzy portalu

Schetyna: porozumienie samorządowców nie wyklucza PO, jest ona jego inicjatorem

  • PAP
  • 15 grudnia 2021 - 11:29
Nie mówimy o porozumieniu, które wyklucza Platformę, tylko, którego jest ona inicjatorem - zaznaczył b. lider PO Grzegorz Schetyna pytany, czy nowe stowarzyszenie samorządowców osłabi PO. Podkreślił, że jest zwolennikiem współpracy i porozumienia tak w wyborach parlamentarnych, jak i samorządowych.

W środę w Poznaniu powstanie nowego stowarzyszania "Ruch Samorządowy - Tak dla Polski!" mają ogłosić samorządowcy różnych szczebli z całego kraju, w tym prezydenci: Warszawy - Rafał Trzaskowski, Poznania - Jacek Jaśkowiak, Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Wrocławia - Jacek Sutryk oraz Sopotu - Jacek Karnowski. Schetyna został zapytany w środę w Radiu Wrocław, czy wspólna lista samorządowców z całej Polski w wyborach samorządowych, to dobry pomysł.

Zobacz też Samorządowcy łączą siły - powstaje Ruch Samorządowy - Tak dla Polski!

"Zawsze każda integracja i zacieśnienie współpracy ma sens. Natomiast jeżeli chodzi o wybory, to nie jest takie proste, bo tu jest bezwzględny kalendarz wyborczy. Najpierw będą wybory do parlamentu, do Sejmu i Senatu, później dopiero wybory samorządowe, być może - tak jak mówi się na korytarzach sejmowych - przesunięte na wiosnę 2024 roku" - powiedział Schetyna.

Dlatego - podkreślił - "dużo będzie zależeć w tych wyborach samorządowych od tego co się wydarzy w wyborach parlamentarnych, od składu Sejmu i Senatu, od koalicji, która przejmie rządy". Dodał, że na razie będzie trzymał kciuki i kibicował integracji i porozumieniu.

Były lider PO podkreślił, że jest zwolennikiem współpracy na każdym szczeblu, szerokiej koalicji politycznego centrum i ugrupowań opozycji demokratycznej w wyborach do Sejmu. "Jestem zwolennikiem odtworzenia paktu senackiego, porozumienia i stawiania na jednego kandydata, który jest przedstawicielem całej opozycji we wszystkich okręgach wyborczych. Z tego wyciągając konsekwencje, jestem i będę także zwolennikiem integracji w wyborach samorządowych" - powiedział.

Schetyna pytany, czy powstanie nowego stowarzyszania osłabi Platformę Obywatelską podkreślił, że PO jest największą partią opozycyjną, bez której nie można sobie wyobrazić skutecznej wyborczej konstrukcji politycznej.

"Przecież nie mówimy dzisiaj o takim porozumieniu, które wyklucza Platformę, tylko, którego Platforma jest inicjatorem, pomysłodawcą, bo to od największej partii opozycyjnej najwięcej zależy. Patrzę na to jako na szansę tego, żeby właśnie Platforma tworząc takie porozumienie mogła być beneficjentem zwycięstwa i dobrego, czy bardzo dobrego wyniku wyborczego. Ale uważam, że trzeba to zrobić wspólnie. Na tym polega powoływanie koalicji, że każdy musi zrezygnować z czegoś, żeby wygrać, żeby zyskać więcej. To jest polityka" - podkreślił.

Dopytywany, czy dolnośląska Platforma będzie w dalszym ciągu wspierać prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który też bierze udział w tym projekcie, zwrócił uwagę, że Sutryk "był kandydatem Koalicji Obywatelskiej, wygrał wybory w pierwszej turze i ma większość w radzie miasta". "Dzisiaj jeżeli ktoś chciałby podważać pozycję Jacka Sutryka i pisać scenariusze, które będą realizowane po wyborach parlamentarnych (…) to albo nie chce rozumieć polityki, albo chce wywrócić dobrze funkcjonujący mechanizm, albo jedno i drugie" - ocenił Schetyna.

Według niego, "dzisiaj nie ma tematu, czy Platforma Obywatelska jest z Jackiem Sutrykiem". "Platforma Obywatelska będzie pracować na rzecz mieszkańców Wrocławia, Dolnego Śląska, całej naszej społeczności. To jest dzisiaj wyzwanie dla PO, która musi dać gwarancję zwycięstwa z PiS-em. Na każdym szczeblu i na każdym etapie, bo dzisiaj to jest najważniejsze" - mówił b. lider PO.

Dodał, że "trzeba po prostu skończyć ze złą władzą, z władzą PiS". "Dzisiaj musimy walczyć z pandemią, z inflacją i drożyzną, a także ze złym powietrzem. Dzisiaj tych przestrzeni do podjęcia walki jest ogromnie dużo, więc nie powinniśmy szukać problemów między nami, między środowiskami samorządowymi, opozycji demokratycznej, aktywnych obywateli. To jest dzisiaj strzelanie sobie w stopę" - stwierdził Schetyna.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!