Partnerzy portalu

Sejm: Komisja przeciw głównym poprawkom Senatu do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 17:11
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się w poniedziałek przeciw głównym, merytorycznym poprawkom Senatu do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Posłowie nie poparli między innymi poprawki wprowadzającej możliwość składania w formie papierowej wniosków o przyznanie świadczenia.

Pod koniec października Senat opowiedział się za wprowadzeniem kilkunastu poprawek do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. W poniedziałek zmiany te rozpatrywała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, posłowie byli jednak przeciwni najważniejszym zmianom wprowadzonym przez Izbę Wyższą.

Komisja opowiedziała się przeciw poprawce Senatu wprowadzającej możliwość składania wniosków o świadczenie w formie papierowej w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy. Poparcia komisji nie uzyskała również poprawka przewidująca wykreślenie z ustawy przepisu, zgodnie z którym do zamówień na usługi udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z realizacją zadań dotyczących kapitału opiekuńczego nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.

Członkowie komisji nie zgodzili się też na wykreślenie przepisu nowelizującego ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - zdaniem Izby Wyższej takie rozwiązanie może być niezgodne z Konstytucją z uwagi na brak związku z ustawą o kapitale opiekuńczym. Przepis ten daje ministrowi rodziny możliwość prowadzenia lub zlecania działań zmierzających do promocji rodzinnej pieczy zastępczej lub adopcji. Jak zauważają senatorowie, zmiana została wprowadzona na etapie prac w komisji sejmowej i nie ma bezpośredniego związku z realizacją rodzinnego kapitału opiekuńczego lub dofinansowaniem do opieki nad dzieckiem.

Komisja sejmowa poparła natomiast większość poprawek doprecyzowujących i redakcyjnych.

Kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Świadczenie ma być wypłacane od 2022 r. Prawo do niego będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Rozwiązanie to będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r, z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!