Partnerzy portalu

Sejm: Komisja zarekomendowała przyjęcie nowelizacji mającej usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 17:23
Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Projektowana regulacja ma usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce; chodzi szczególnie o przypadki łączonych zezwoleń na pobyt i pracę.

Za projektem wraz z poprawkami zagłosowało 21 posłów, nikt nie opowiedział się przeciwko, od głosu wstrzymały się trzy osoby.

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw został przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowela ma na celu usprawnienie prowadzenia postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.

W poniedziałek sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie projektu, wprowadzając do niego szereg poprawek, głównie o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Posłowie przyjęli kilkadziesiąt zmian doprecyzowujących zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne. Szereg zmian zgłosił również wiceprzewodniczący komisji Zdzisław Sipiera (PiS).

Przedstawiając projekt, wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki wskazywał, że głównym powodem zmian jest zaobserwowany wzrost liczby wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych na terytorium Polski. Dodał, że doszła do tego "sytuacja z pandemią, kiedy urzędy wojewódzkie pracowały mniej wydajnie".

Odnosząc się do zmian, jakie wprowadza regulacja zaznaczył, że po pierwsze są to uproszczenia dotyczące udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt i pracę. Chodzi o rezygnację z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na rzecz wymogu wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Kolejną zmianą - jak wskazał - jest wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, zamiast konieczności wnioskowania o nowe zezwolenie.

"Poszerzenie katalogu okoliczności niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę o zmianę nazwy stanowiska pracy przy zachowaniu zakresu obowiązków oraz o zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia. Tutaj będzie brak potrzeby występowania z nowym wnioskiem" - mówił wiceszef MSWiA.

Grodecki wskazywał, że projektowana regulacja zakłada też wprowadzenie ułatwień w zakresie udzielania zezwoleń na pracę oraz zezwoleń na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemców, którzy będą wykonywać pracę u przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Zgodnie z projektem, podmioty te określi minister właściwy do spraw gospodarki.

"Kierunek, który obraliście, jest oceniony przez nas jako akceptowalny i słuszny" - mówił do przedstawicieli wnioskodawców wiceprzewodniczący komisji Tomasz Szymański (KO). Dodał jednak, że projekt wymaga dopracowania, w związku z czym klub KO będzie zgłaszał poprawki w trakcie II czytania. O tym, że ustawa jest "oczekiwana przez niemal wszystkich", mówił z kolei inny poseł tego ugrupowania Piotr Borys. Wskazywał też, że propozycje zmian klubu KO są w wielu miejscach zbieżne z uwagami zgłaszanymi do projektu przez Konfederację Lewiatan oraz Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Sprawozdawcą projektu został Zdzisław Sipiera, który wyraził oczekiwanie, że ustawa zostanie przyjęta na nadchodzącym posiedzeniu Sejmu.

Regulacja proponowana przez rząd zakłada też wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy. Zgodnie z propozycja przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!