Partnerzy portalu

Sejm: Lewica zgłosiła poprawki do projektu ustawy o dodatku solidarnościowym

  • PAP
  • 4 czerwca 2020 - 18:57
Lewica zgłosiła w drugim czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o dodatku solidarnościowym poprawki, które - jak uzasadniano - naprawiają niedociągnięcia projektu i zabezpieczają osoby, które będą traciły w wyniku epidemii pracę jeszcze przez dłuższy czas.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Po pierwsze chcemy, żeby choć część osób pracujących na śmieciówkach mogła skorzystać z tego świadczenia. Po drugie jest kwestia wysokości tego dodatku. Jest coś dziwnego, że świadczenie dla pracowników jest niższe niż dla przedsiębiorców, więc składamy poprawkę, by żeby ta wysokość dodatku solidarnościowego była 2 080 zł na rękę, bo pracownicy nie są gorszą grupą niż samozatrudnieni. Z tego musi dać się wyżyć" - mówił podczas drugiego czytania projektu Adrian Zandberg (Lewica).

Trzecia sprawa, na którą zwrócił uwagę przedstawiciel Lewicy to wysokość zasiłku dla bezrobotnych. "Chcemy bardzo skromnego rozwiązania. Proponujemy 50 proc. ostatniego wynagrodzenia. To jest dużo, dużo mniej niż chociażby w Danii i innych krajach skandynawskich, ale to jakkolwiek zabezpieczy ludzi" - stwierdził.

Zaznaczył, że proponowana wysokość zasiłku i tak nadal nie spełnia norm zalecanych przez międzynarodową organizację pracy i jest poniżej granicy przetrwania. Kolejną sprawą, którą Lewica zaproponowała, jest wydłużenie do 720 dni czasu, w którym ten zasiłek będzie przysługiwał. "Przedłużmy to do normalnych europejskich norm" - zaapelował.

Lewica również zaproponowała, by z dodatku mogły skorzystać te osoby, które mają opłacone 30 dni składkowych. Żandberg wytłumaczył, że chodzi o to, by to świadczenie trafiło do osób, które tego najbardziej potrzebują, "bo żyją na terenach, gdzie strukturalne bezrobocie jest największe".

Zandberg zwrócił też uwagę na stałą proporcję w wybranych latach płacy minimalnej do zasiłku dla bezrobotnych. "Rok 2016, czyli ostatni, w którym płaca minimalna obowiązywała w wysokości ustalonej przez Platformę. To było wtedy 1850 zł, a wysokości zasiłku po 90 dniach 665 zł, czyli 36 proc. I teraz rok 2020. Płaca minimalna 2600 zł i po przyjęciu tej ustawy po 90 dniach zasiłek to 942,3 zł, czyli 36 proc." - stwierdził Zandberg.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!