PARTNERZY PORTALU

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Posłowie uznali, że funkcjonowanie w otoczeniu "starości, choroby i śmierci"" nie jest odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci (fot. pixabay.com)

• Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
• Stanowi ona, że dom dziecka nie może być w jednym budynku z izbą wytrzeźwień, domem pomocy społecznej, hospicjum, ośrodkiem wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie 
• Nie wiadomo jednak, ile jest takich przypadków w skali kraju. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie gromadzi takich danych.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej, ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz innych ustaw, którą zaproponowali posłowie PiS, głosowało 238 posłów, 160 było przeciwko, a 48 wstrzymało się od głosu.

Przyjęta 22 lipca ustawa dotyczy przede wszystkim sposobu organizacji wspólnej obsługi ekonomiczno-administracyjnej i organizacyjnej placówek opiekuńczo-wychowawczych. M.in. pozwala działać na dotychczasowych zasadach centrom administracyjnym do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej, które miały działać tylko do końca tego roku. Jak przekonywali wnioskodawcy, o zmianę taką wnioskowały samorządy.

Nowela przewiduje także ograniczenia w zakresie łączenia różnych jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego - chodzi przede wszystkim o placówki opiekuńczo-wychowawcze i jednostki pomocy społecznej. Zdaniem wnioskodawców pewnych placówek łączyć ze sobą nie należy - celowo wyodrębniono różne rodzaje placówek pomocy społecznej, kierując się specyfiką ich zadań oraz typem podopiecznych.

Ustawa stanowi, że placówka opiekuńczo-wychowawcza nie może się mieścić w jednym budynku ani na jednym terenie m.in. z izbami wytrzeźwień, jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, jednostkami organizacyjnymi wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicjami, zakładami opiekuńczo-leczniczymi.

Zapisy te wzbudziły wiele emocji wśród posłów - zarówno podczas prac nad projektem ustawy w komisjach, jak podczas posiedzenia plenarnego Sejmu, również przed ostatecznym głosowaniem.

Opozycja zarzucała wnioskodawcom, że chcą oddzielić dzieci od osób starszych czy niepełnosprawnych, argumentując w uzasadnieniu projektu, że "wychowując się w otoczeniu starości, choroby i śmierci, dzieci stykają się na co dzień z dramatem samotności ludzi często pozbawionych wsparcia najbliżej rodziny", a funkcjonowanie w takim otoczeniu "trudno uznać za odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci". Wielu posłów twierdziło, że nie ma racjonalnych argumentów na poparcie takiej tezy.

Reprezentujący wnioskodawców Leszek Dobrzyński (PiS) tłumaczył podczas sejmowej debaty nad projektem, że czym innym jest naturalna rodzina, w której funkcjonują rodzice, dzieci, babcia, dziadek, a czym innym jest umieszczenie dzieci w domu dziecka tuż przy czy wręcz na terenie domu pomocy społecznej.

Nie wiadomo, ile jest takich przypadków w skali kraju. Pytany o to resort rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiedział, że nie gromadzi takich danych. W ich posiadaniu - według ministerstwa - mogą być jedynie służby poszczególnych wojewodów, sprawujące kontrolę nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i wydają na ich prowadzenie stosowne zezwolenia. Podczas prac nad ustawą Marzena Okła-Drewnowicz (PO) pytała, ile jest takich sytuacji; jak relacjonowała posłanka, wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska odpowiedziała, że jest ich sześć.

- Czy to dużo, czy mało i czy warto dla tych sześciu przypadków przyjmować ustawę? (...) Jeżeli jest sześć tych przypadków, to znaczy, że jest problem, a jeżeli jest problem, to lepiej rozwiązać go w tej chwili, kiedy jest sześć przypadków, niż czekać rok, dwa, trzy lata, kiedy tych przypadków będzie 10, 15 czy 20 - przekonywał Dobrzyński.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (2)

  • bob, 2016-07-22 22:30:40

    W programie PIS były zapisy o powrocie wychowawców placówek op.-wych. zatrudnionych kiedyś na podstawie KN pod tę ustawę. W czasie kampanii mówiła o tym obecna minister edukacji Zalewska, pomysł wspierała poseł Witek, obecny wiceminister ds rodziny Szwed, Rafalska, inni posłowie PIS, są nawet zapisy... w programie PIS mówiące o tym powrocie... głosowaliśmy na nich, bo wierzyliśmy, że przywrócą normalność, po bandyckim pozbawieniu nas tych uprawnień przez PO i PSL. Niestety, teraz ważni posłowie PIS już nie pamiętają o swoich obietnicach, w MRPiPS pani wiceminister Szczęch przyznała, że nie są prowadzone żadne prace w tym kierunku. To tyle jeśli chodzi o obietnice PIS. Wieeeeelkie rozczarowanie.  rozwiń
  • marek zakrzewski, 2016-07-22 15:27:19

    A co z placówkami prowadzonymi przez organizacje pozarządowe? Są tu seniorzy, dzieci, alkoholicy, chorzy psychicznie, samotne matki, więźniowie po opuszczeniu zakładów karnych.Jest takich placówek co najmniej kilkadziesiąt w kraju. Podlegają jakiemuś prawu? Obawiam się, że nie! O ile nie korzystają ...ze środków publicznych. Ustawa może okazać się fikcją, podobnie jak liczne przechowalnie dziadków prowadzone przez fundacje, gdzie nie obowiązują żadne standardy, pomimo że pomoc społeczna często płaci za ich pobyt.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!