Partnerzy portalu

Senat: Komisja za ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym, ale z poprawkami

  • PAP
  • 26 października 2021 - 15:10
Senacka komisja opowiedziała się we wtorek za poprawkami do ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe świadczenie ma przysługiwać od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzyła ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym.

Wiceminister rodziny Barbara Socha przedstawiając założenia ustawy mówiła, że to kolejny instrument w budowaniu polityki prodemograficznej. Zdaniem Sochy program odpowiada na bariery związane z podejmowaniem decyzji o powiększeniu rodziny i wychodzi na przeciw oczekiwaniom społecznym.

Wiceszefowa MRiPS wskazała, że - jak wynika z badań - w przypadku decyzji o pierwszym dziecku główną barierą dla młodych ludzi jest brak własnego mieszkania i poczucie niestabilności pracy. Jeśli chodzi o decyzję o drugim i kolejnym dziecku - dodała - przeszkoda są m.in. trudności z zapewnieniem opieki dla dziecka i spadający dochód rozporządzalny na członka rodziny.

Przypomniała, że w resorcie trwają pracę nad wdrożeniem dyrektywy unijnej o work-life balance, czyli o godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. "Przygotowujemy się do wdrożenia tej dyrektywy, czyli do umożliwienia też ojcom wykorzystania urlopu ojcowskiego, nie przenoszonego na matkę w wymiarze 9 tygodni - zapowiedziała.

Senator KO Magdalena Kochan zaznaczyła, że opcja polityczna, którą reprezentuje ma w sprawie omawianej ustawy inne stanowisko. "To jest stanowisko oczywiście polityczne. Inaczej proponuje to rząd, inaczej winno to wyglądać zdaniem mojego ugrupowania. Uważamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest organem, który prowadzić powinien tego rodzaju wypłaty świadczeń jak +Dobry start+, bon turystyczny, a także kapitał opiekuńczy. To powinno być zadanie samorządu terytorialnego" - powiedziała Kochan.

Dodała, że konsekwentnie będą proponowane poprawki zakładajcie zmianę organizatora wypłaty tych świadczeń. Inne zmiany - jak mówiła Kochan - powinny dotyczyć umożliwienia składania wniosków także metodą tradycyjną, przynajmniej przez dłuższy czas. Senator KO zapowiedziała złożenie stosownych poprawek w drugim czytaniu.

Komisja w głosowaniu opowiedziała się jednogłośnie za ustawą z poprawkami zgłoszonymi przez senackie biuro legislacyjne. Większość z nich ma charakter redakcyjny. Jedna z poprawek merytorycznych zakłada m.in. wykreślenie przepisu, który mówi, że do zamówień na usługi lub dostawy udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z realizacją zadań związanych z tą ustawą nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.

Zgodnie z ustawą kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Świadczenie będzie wypłacane od 2022 r. Prawo do niego będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości do 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Wsparcie w wysokości 400 zł będzie wypłacane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. To rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r, z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!