Senat wznowił obrady
Strona czeska wniosła skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża - zdaniem Pragi - dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.
W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Na posiedzeniu Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawą - Prawo farmaceutyczne zakładającą m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE. W myśl tych regulacji cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.
W uchwalonym brzmieniu ustawy jest też realizacja części zapisów porozumienia z ratownikami medycznymi - gwarancja 30 proc. dodatku wyjazdowego dla członków zespołów ratownictwa medycznego.
W regulacji znalazł się też przepis, że szczepić przeciwko grypie będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień m.in. pielęgniarki i ratownicy.
Inne z przyjętych rozwiązań dotyczy lecznictwa uzdrowiskowego i przewiduje dla branży opcję 70 procent umorzenia lub zapłaty za koszty stałe, które poniosła w wyniku pandemii i lockdownów, a w odniesieniu pozostałych 30 procent rozłożenie w procesie przedłużonego odrobienia do trzech lat.
Senat zajmie się też nowelizacją Prawa o ruchu drogowym; przenosi ono kompetencje dotyczące wydawania decyzji w sprawie odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd z ministra ds. transportu na Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, co ma usprawnić obsługę obywateli w tym zakresie. Zmiany obejmują także m.in. ujednolicenie przepisów dotyczących ograniczników prędkości w pojazdach oraz zawężenie katalogu pojazdów, które muszą być zgłaszane w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza.
W porządku obrad jest też zmiana ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, a także ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, która przewiduje, że od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać nowe świadczenie w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.
Izba zajmie się też nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywaną pakietem wolności akademickiej; zakłada ona, że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.
autorka: Wiktoria Nicałek
wni/ godl/
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.