Partnerzy portalu

Senat wznowił obrady

  • PAP
  • 28 października 2021 - 10:24
W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady. Senatorowie wysłuchają między innymi informacji w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu TSUE dotyczącym Kopalni Turów. Informacji udzielą wiceministrowie klimatu i środowiska: Piotr Dziadzio oraz Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Strona czeska wniosła skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża - zdaniem Pragi - dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Na posiedzeniu Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawą - Prawo farmaceutyczne zakładającą m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE. W myśl tych regulacji cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.

W uchwalonym brzmieniu ustawy jest też realizacja części zapisów porozumienia z ratownikami medycznymi - gwarancja 30 proc. dodatku wyjazdowego dla członków zespołów ratownictwa medycznego.

W regulacji znalazł się też przepis, że szczepić przeciwko grypie będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień m.in. pielęgniarki i ratownicy.

Inne z przyjętych rozwiązań dotyczy lecznictwa uzdrowiskowego i przewiduje dla branży opcję 70 procent umorzenia lub zapłaty za koszty stałe, które poniosła w wyniku pandemii i lockdownów, a w odniesieniu pozostałych 30 procent rozłożenie w procesie przedłużonego odrobienia do trzech lat.

Senat zajmie się też nowelizacją Prawa o ruchu drogowym; przenosi ono kompetencje dotyczące wydawania decyzji w sprawie odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd z ministra ds. transportu na Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, co ma usprawnić obsługę obywateli w tym zakresie. Zmiany obejmują także m.in. ujednolicenie przepisów dotyczących ograniczników prędkości w pojazdach oraz zawężenie katalogu pojazdów, które muszą być zgłaszane w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza.

W porządku obrad jest też zmiana ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, a także ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, która przewiduje, że od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać nowe świadczenie w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Izba zajmie się też nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywaną pakietem wolności akademickiej; zakłada ona, że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ godl/

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!