PARTNER PORTALU

Śląscy samorządowcy w swoim dniu sercem z ukraińskimi kolegami

  • AKC    27 maja 2022 - 17:25
Śląscy samorządowcy w swoim dniu sercem z ukraińskimi kolegami
Majowe posiedzenie zarządu związku odbyło się w Dniu Samorządu Terytorialnego.(fot. ŚZGiP)

Członkowie zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów spotkali się w Muzeum Miejskim w Żywcu, by dyskutować m.in. o aktualnej sytuacji finansowej gmin i powiatów z naszego regionu. Zarząd związku podsumował też akcję pomocową kierowaną do ukraińskich partnerów. Majowe posiedzenie zarządu związku odbyło się w szczególnym terminie - 27 maja, a więc w Dniu Samorządu Terytorialnego.
  • Samorządowcy podkreślali podczas spotkania, że samorząd to podstawa funkcjonowania państwa.
  • Wiele decyzji zapada na poziome władz centralnych, ale większość z nich wdrażana jest na poziomie samorządu lokalnego - wskazywali.
  • Zwrócili też uwagę na słowo „pokój”, stwierdzając, że funkcjonowanie wspólnot lokalnych w dobie trwającej wojny nabrało zupełnie nowego znaczenia.

- Spoglądając na ostatnie miesiące można powiedzieć, że samorząd się ponownie sprawdził. Na naszych barkach spoczywał obowiązek wsparcia ukraińskich rodzin, które przyjechały do naszych miast i gmin. Oczywiście odbywało się to wszystko - i wciąż się odbywa - przy zaangażowaniu polskiego rządu i w ramach stałej, bardzo intensywnej współpracy z wojewodą śląskim - mówił Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, członek zarządu ŚZGiP.

W dyskusjach, które towarzyszyły majowemu posiedzeniu zarządu, związanych z rolą gmin i powiatów, mocno wybrzmiewał też wątek ukraiński.

- W Dniu Samorządu Terytorialnego, chcąc wyrazić pierwszą myśl związaną z hasłem „samorząd 2022 r.”, powiem tak: samorząd wciąż jest bardzo potrzebny. Ostatnie dwa lata w szczególności są tego dowodem. Najpierw były to nasze zmagania z epidemią, a w ostatnich miesiącach ogromne zaangażowanie gmin i powiatów w pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy - mówił Szlagor.

Dzień samorządu pod znakiem Ukrainy

Na rolę polskiego samorządu terytorialnego w pomocy uchodźcom zwrócił też uwagę przewodniczący związku 

- Dzisiaj zasadnicze miejsce w samorządowych refleksjach zajmują nasi przyjaciele w Ukrainie. Zwłaszcza w tak ważnym dniu dla polskiej samorządności kierujemy wyrazy solidarności z ukraińskimi samorządami - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Polski samorząd wciąż ma ambicje, aby łączyć lokalną społeczność i wspólnie tworzyć jak najlepsze warunki rozwoju. To wartości, o które dziś walczą jednostki samorządowe w Ukrainie - dodał.

Czytaj też: "Zdaliście egzamin". Prezydent wręczył ordery i odznaczenia samorządowcom

Samorządowcy do wspomnianych wartości dodają jeszcze jedno słowo „pokój”, mówiąc, że funkcjonowanie wspólnot lokalnych w dobie trwającej wojny nabrało zupełnie nowego znaczenia.

- Każdego dnia budujemy wspólnotę narodową i wspólnotę naszych małych ojczyzn. Powinniśmy ją chronić, doceniać, bo, jak widać, nie jest dana raz na zawsze - podkreślał Kuczera.

Akcja pomocowa - pierwszy etap za nami

Dyrektor biura związku, Witold Magryś, przedstawił członkom zarządu rezultaty pierwszego etapu akcji pomocowej pn. "Jesteśmy z Wami! - samorządowa pomoc dla ukraińskich miast Obwodu Kijowskiego".

- 19 maja przekazaliśmy zebrany sprzęt i towary. Planujemy w czerwcu zorganizowanie kolejnego transportu. Dziękujemy samorządom za dotychczasowe zaangażowanie i prosimy o podobną aktywność w najbliższych tygodniach - powiedział.

Czytaj też: Polityka miesza w samorządach. A będzie jej jeszcze więcej?

Zarząd związku omówił także sytuację finansową samorządów lokalnych z naszego regionu w kontekście raportu eksperckiego, który został przygotowany na zlecenie naszej organizacji. Najważniejsze wnioski z niego płynące będą prezentowane podczas spotkań organizowanych przez związek w czerwcu.

Zgromadzeni samorządowcy przyjęli też stanowiska w sprawie:

  • uregulowania obowiązków zgłaszania zmian adresów zamieszkania przez podatników lokalnych oraz wprowadzenia sankcji z tytułu niezgłaszania nieruchomości do opodatkowania;
    podjęcia działań zmierzających do zapewnienia stabilnego i trwałego systemu opieki długoterminowej w domach pomocy społecznej.

Pod koniec posiedzenia zarząd przyjął także uchwałę intencyjną w sprawie przedłużenia współpracy z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy do końca 2023 r.

- Z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy współpracujemy od wielu lat. Jeszcze dwa lata temu gościliśmy ukraińskich partnerów w gminach z naszego regionu i wymienialiśmy się doświadczeniami. Dziś wysyłamy im sprzęt i środki medyczne. To współpraca na dobre i na złe - zaznaczył przewodniczący związku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!