Członkowie zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów spotkali się w Muzeum Miejskim w Żywcu, by dyskutować m.in. o aktualnej sytuacji finansowej gmin i powiatów z naszego regionu. Zarząd związku podsumował też akcję pomocową kierowaną do ukraińskich partnerów. Majowe posiedzenie zarządu związku odbyło się w szczególnym terminie - 27 maja, a więc w Dniu Samorządu Terytorialnego.
- Spoglądając na ostatnie miesiące można powiedzieć, że samorząd się ponownie sprawdził. Na naszych barkach spoczywał obowiązek wsparcia ukraińskich rodzin, które przyjechały do naszych miast i gmin. Oczywiście odbywało się to wszystko - i wciąż się odbywa - przy zaangażowaniu polskiego rządu i w ramach stałej, bardzo intensywnej współpracy z wojewodą śląskim - mówił Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, członek zarządu ŚZGiP.
W dyskusjach, które towarzyszyły majowemu posiedzeniu zarządu, związanych z rolą gmin i powiatów, mocno wybrzmiewał też wątek ukraiński.
- W Dniu Samorządu Terytorialnego, chcąc wyrazić pierwszą myśl związaną z hasłem „samorząd 2022 r.”, powiem tak: samorząd wciąż jest bardzo potrzebny. Ostatnie dwa lata w szczególności są tego dowodem. Najpierw były to nasze zmagania z epidemią, a w ostatnich miesiącach ogromne zaangażowanie gmin i powiatów w pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy - mówił Szlagor.
Na rolę polskiego samorządu terytorialnego w pomocy uchodźcom zwrócił też uwagę przewodniczący związku
- Dzisiaj zasadnicze miejsce w samorządowych refleksjach zajmują nasi przyjaciele w Ukrainie. Zwłaszcza w tak ważnym dniu dla polskiej samorządności kierujemy wyrazy solidarności z ukraińskimi samorządami - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Polski samorząd wciąż ma ambicje, aby łączyć lokalną społeczność i wspólnie tworzyć jak najlepsze warunki rozwoju. To wartości, o które dziś walczą jednostki samorządowe w Ukrainie - dodał.
Czytaj też: "Zdaliście egzamin". Prezydent wręczył ordery i odznaczenia samorządowcom
Samorządowcy do wspomnianych wartości dodają jeszcze jedno słowo „pokój”, mówiąc, że funkcjonowanie wspólnot lokalnych w dobie trwającej wojny nabrało zupełnie nowego znaczenia.
- Każdego dnia budujemy wspólnotę narodową i wspólnotę naszych małych ojczyzn. Powinniśmy ją chronić, doceniać, bo, jak widać, nie jest dana raz na zawsze - podkreślał Kuczera.
Dyrektor biura związku, Witold Magryś, przedstawił członkom zarządu rezultaty pierwszego etapu akcji pomocowej pn. "Jesteśmy z Wami! - samorządowa pomoc dla ukraińskich miast Obwodu Kijowskiego".
- 19 maja przekazaliśmy zebrany sprzęt i towary. Planujemy w czerwcu zorganizowanie kolejnego transportu. Dziękujemy samorządom za dotychczasowe zaangażowanie i prosimy o podobną aktywność w najbliższych tygodniach - powiedział.
Czytaj też: Polityka miesza w samorządach. A będzie jej jeszcze więcej?
Zarząd związku omówił także sytuację finansową samorządów lokalnych z naszego regionu w kontekście raportu eksperckiego, który został przygotowany na zlecenie naszej organizacji. Najważniejsze wnioski z niego płynące będą prezentowane podczas spotkań organizowanych przez związek w czerwcu.
Zgromadzeni samorządowcy przyjęli też stanowiska w sprawie:
Pod koniec posiedzenia zarząd przyjął także uchwałę intencyjną w sprawie przedłużenia współpracy z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy do końca 2023 r.
- Z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy współpracujemy od wielu lat. Jeszcze dwa lata temu gościliśmy ukraińskich partnerów w gminach z naszego regionu i wymienialiśmy się doświadczeniami. Dziś wysyłamy im sprzęt i środki medyczne. To współpraca na dobre i na złe - zaznaczył przewodniczący związku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!