Partnerzy portalu

Śląskie: Katowice na zielono - na znak solidarności z uchodźcami i migrantami

  • PAP
  • 6 listopada 2021 - 19:57
Katowicki Spodek i rynek w tym mieście zostały w sobotę wieczorem podświetlone na zielono - na znak solidarności z uchodźcami i migrantami. To część ogólnopolskiej akcji "Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!", mającej uwrażliwiać na los migrantów na polsko-białoruskiej granicy.

Wcześniej udział w akcji zadeklarowały też samorządy Chorzowa i Rybnika.

Jak napisał w sobotę wieczorem na swoim facebookowym profilu prezydent Katowic Marcin Krupa, "od kilkunastu tygodni na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do dramatycznych sytuacji, których ofiarami nie są +uchodźcy+, ale tak po prostu - ludzie".

"Jestem przekonany, że da się połączyć obronę granic naszego kraju z objęciem opieką w szczególności matek z dziećmi, które są zmuszone koczować w lesie w warunkach urągających godności ludzkiej. Jako Katowice zgłosiliśmy wcześniej gotowość przyjęcia kilku rodzin migrantów. Dziś, w geście solidarności, podświetlamy rynek na zielono i dołączamy do akcji +Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!+" - dodał Krupa.

Udział w akcji potwierdził także w sobotę wieczorem samorząd Chorzowa. "Budynek naszego urzędu dziś podświetlony na zielono. Chcemy zwrócić tym samym uwagę na trudną sytuację, w jakiej znaleźli się migranci i uchodźcy na pograniczu polsko-białoruskim. Szczególnie jednak chcemy wyrazić ubolewanie i solidarność z niewinnymi, małymi dziećmi, które tam cierpią z powodu chłodu, głodu i chorób" - napisano na profilu miasta.

Także we wcześniejszej informacji urzędu miasta w Rybniku zapowiadano, że "na znak solidarności z ofiarami humanitarnego kryzysu na granicy, w sobotni wieczór zapalone zostaną zielone światełka w okolicy rynkowej fontanny". "Na zielono podświetlona zostanie również boczna ściana budynku urzędu miasta, przy ul. Zamkowej" - wskazano.

Rybniccy samorządowcy wyjaśnili, że ten "symboliczny gest ma pokazać, że w naszych miastach nie ma zgody na niehumanitarne traktowanie drugiego człowieka".

Władze Rybnika przywołały argumentację organizatorów akcji "Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie". "Zielone światła świecą się w oknach Podlasia, jako sygnał gotowości do pomocy, do ratowania życia ludzi. Udział lokalnych samorządów pokaże, że małe ojczyzny kultywują polską gościnność, a prawa człowieka i los uchodźców są dla nich ważne" - czytamy w apelu do samorządów.

"W wielu miastach i gminach, także we Wrocławiu dostają oni już teraz wsparcie: bezpieczny azyl, szansę na godne życie. Mamy w naszym państwie 2477 gmin - włączmy się w pomoc na rzecz najsłabszych, stańmy razem w haniebnym czasie" - wezwali samorządowców organizatorzy akcji.

Wyjaśnili, że apel został skierowany do włodarzy miast i gmin, "ponieważ by realnie pomóc migrantom i uchodźcom, potrzeba również stanowczego wsparcia oraz solidarności ze strony polskich samorządów". "Wspólnie udowodnimy, że Polki i Polacy są przyzwoici, że na czele samorządów stoją ludzie prawi i o wielkich sercach" - ocenili organizatorzy akcji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!