Partnerzy portalu

Śląskie: NZS patronem jednego ze skwerów w Katowicach

  • PAP
  • Opublikowano: 16 października 2021 - 17:19
Jeden ze skwerów w Katowicach nosi od soboty nazwę Niezależnego Zrzeszenia Studentów – organizacji powstałej przed ponad czterdziestoma laty na fali strajków robotniczych z Sierpnia. W uroczystości otwarcia skweru brali dawni i obecni działacze tej organizacji oraz przedstawiciele władz.

Na otwarciu skweru, u zbiegu ulic Bogucickiej i Czecha w Katowicach, byli obecni i dawni działacze NZS, którzy tworzyli struktury Zrzeszenia na śląskich uczelniach, m.in. pierwszy przewodniczący NZS na Uniwersytecie Śląskim obecnie poseł Wojciech Szarama i przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz, który także działał w tej organizacji, a także katowiccy radni.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał podczas uroczystości, że NZS był obecny w tym mieście zarówno podczas PRL, jak i po upadku komunizmu. "Myślę, że zamysł powstania niezależnego związku studentów to zamysł takiej solidarności wśród młodzieży studiującej" - powiedział Krupa, przypominając o strajkach robotników i porozumieniach zawartych z władzą w 1980 r.

"Studenci przede wszystkim domagali się poszanowania praw człowieka, walczyli o to, by młode pokolenie miało więcej demokracji, aby mogło współoddziaływać na to, co działo się w kraju" - dodał prezydent Katowic, który przypomniał, że NZS działał także po delegalizacji przez komunistyczne władze.

Krupa zauważył, że sobotnia uroczystość zgromadziła zarówno ludzi, którzy "fizycznie rzeczywiście walczyli z komuną", jak i tych, "którzy powinni dzisiaj o tym pamiętać i dalej walczyć o prawa demokracji, o prawa człowieka, o prawa nas wszystkich - i tak się chyba dzieje".

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 w wyniku strajków robotniczych. Organizacja była uważana za studencki odpowiednik NSZZ "Solidarność" i skupiała młodych ludzi chcących niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej, domagających się demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka oraz szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych.

Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS. Dopiero w wyniku strajków studenckich, szczególnie w Łodzi, ówczesny rząd zgodził się na rejestrację Zrzeszenia, która miała miejsce 17 lutego 1981 r. Organizacja obok działań typowo studenckich, związanych między innymi z postulatami reformy szkolnictwa wyższego, zajmowała się także wspieraniem działań Solidarności.

Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadził jednak działalność podziemną. Po roku 1989 NZS został ponownie zalegalizowany. Stopniowo zmieniał też profil swojej działalności, ograniczając inicjatywy polityczne, stając się organizacją o typowo studenckim charakterze. Dziś zrzesza blisko 30 organizacji uczelnianych.

"Działaliśmy i działamy dla studentów (…), animujemy życie studenckie, tworzymy różne projekty np. charytatywne czy rozrywkowe. Nie zapominamy o naszej historii, bo jednak to jest nasza tożsamość, to nas wyróżnia jako NZS" - powiedziała uczestnicząca w uroczystości przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS Alicja Książek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!