Partnerzy portalu

Śląskie: Od 1 listopada rusza infolinia dla bezdomnych

  • PAP
  • 28 października 2021 - 15:14
Informacje o możliwości pomocy dotyczącej noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych będzie można uzyskać za pośrednictwem infolinii nr 987, którą 1 listopada uruchomi Śląski Urząd Wojewódzki.

Bezpłatną infolinię co roku z początkiem listopada uruchamia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach Będzie ona działać całodobowo przez cały tydzień i obejmować zasięgiem całe województwo.

"Po liczbie zgłoszeń możemy wywnioskować, że infolinia jest potrzebna i spełnia swe zadanie. W ostatnim sezonie zimowym nasi operatorzy odebrali 383 zgłoszenia. Mniej więcej tyle samo sygnałów było w ostatnich trzech latach. Na początku uruchomienia tego numeru, czyli w 2010 r., takich telefonów było 198" - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Korzystający z infolinii w poprzednich latach w większości przypadków prosili o informacje na temat adresu noclegowni lub ogrzewalni. Dzwoniący to najczęściej osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą, zdarza się jednak, że numer infolinii wybierają także osoby postronne, na prośbę bezdomnego.

"Telefonują mieszańcy, którzy chcą zgłosić przypadki nocowania przez osoby bezdomne na klatkach schodowych, na ławkach w parku czy w altanach ogrodowych. Informacje takie przekazujemy do policji bądź straży miejskiej, która udaje się na miejsce zgłoszenia" - wyjaśnia rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Zdarzają się również telefony od mieszkańców, którzy pytają o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej, czy nawet oferty pomocy materialnej np. przekazania odzieży dla potrzebujących.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opracował plakat upowszechniający infolinię 987. Jego egzemplarze zostały przekazane do wszystkich gmin oraz do policji, straży pożarnej, Caritasu, Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego i do PCK w Katowicach po to, aby rozwiesić je w miejscach ogólnie dostępnych, m.in.: w ośrodkach pomocy społecznej, punktach świadczenia pomocy jednostek pozarządowych, dworcach kolejowych i autobusowych, ośrodkach zdrowia, starostwach, urzędach miast i gmin. Co ważne, stworzono wykaz koordynatorów działań na rzecz bezdomnych funkcjonujących na terenie poszczególnych gmin województwa śląskiego - dodają urzędnicy.

Według danych z ostatniego liczenia osób bezdomnych w 2019 r. w woj. śląskim przebywało ogółem 4255 bezdomnych. Obecnie wszystkie 164 gminy zabezpieczają minimum 3251 miejsc dla bezdomnych w 4 typach jednostek, tj. w schroniskach dla bezdomnych (1860 miejsc), schroniskach z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych (327 miejsc), noclegowniach (770 miejsc) i w ogrzewalniach (294 miejsca).

Śląski Urząd Wojewódzki zaznacza , że jest to minimalna liczba, gdyż wiele gmin deklaruje zapewnienie miejsc w placówkach według lokalnych potrzeb. W regionie działają również ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych, jak: 26 jadłodajni, 24 punkty wydawania żywności, 20 punktów wydawania odzieży, punkt medyczny, pralnie czy 12 łaźni.

Wykaz jednostek świadczących pomoc bezdomnym z województwa jest na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html i http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzps/placowki.html.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!