Partnerzy portalu

Śląskie: Ponad 1,2 tys. łóżek covidowych w regionie, ponad 670 pacjentów

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 13:37
W woj. śląskim wszystkich łóżek covidowych na I i II poziomie zabezpieczenia jest obecnie ponad 1,2 tys. – przekazała w poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Do 22 listopada tylko na II poziomie, czyli obejmującym leczenie chorych na koronawirusa, ma być blisko 1,1 tys. łóżek.

Kucharzewska przypomniała, że liczba nowych zakażeń w poniedziałek była niższa, niż w poprzednich dniach, wobec mniejszej liczby testów wykonywanych w weekend.

Według danych z piątku, w regionie potwierdzono poprzedniej doby 1152 nowe zakażenia SARS-COV-2. W szpitalach województwa chorych na Covid-19 wymagających hospitalizacji czekało w piątek 1168 łóżek, 574 z nich były zajęte. Na 70 łóżek respiratorowych zajętych było 51.

"Jest ponad 400 nowych zachorowań, ponad 670 pacjentów w szpitalach na terenie woj. śląskiego; ponad 50 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Widzimy, że liczby pacjentów w szpitalach rosną" - wskazała Kucharzewska.

Jak podała, o ile w piątek w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach leczono 109 chorych - w tym 10 korzystających z respiratorów - w poniedziałek było to 121 pacjentów, w tym 10 na wypełnionym oddziale OIOM-owym.

Szpital MSWiA w Katowicach, który jest placówką covidową od ostatniego piątku, przed weekendem leczył 68 chorych, w tym 16 w poważniejszym stanie, korzystających z respiratora. W poniedziałek pacjentów było tam 52, wśród nich 5 pod respiratorami; dostępna była jeszcze połowa łóżek covidowych.

"Pozostałe szpitale również uruchamiają łóżka covidowe, w zakresie możliwości. Musimy pamiętać, że szpitale te przyjmują też pacjentów niecovidowych; oni też chorują, więc uruchamianie kolejnych łóżek odbywa się tak, aby nie sparaliżować pracy całego szpitala i nie dopuścić, by pacjenci niecovidowi zostali bez możliwości leczenia szpitalnego" - zapewniła rzeczniczka.

"Na razie nie ma potrzeby, aby wypisywać ze szpitali pacjentów niecovidowych. Przekształcane w szpitale covidowe są tylko te placówki, które mają takie możliwości i wyraziły taką gotowość" - zadeklarowała.

"Apelujemy do szpitali, by oddziały czy łóżka covidowe uruchamiać w pierwszej kolejności na oddziałach rehabilitacyjnych, ortopedycznych czy okulistycznych. Jeżeli jednak liczba pacjentów hospitalizacyjnych będzie gwałtownie rosła, trzeba się liczyć z tym, że w covidowe trzeba będzie przekształcać kolejne oddziały" - przyznała Kucharzewska.

Od poniedziałku w placówkę covidową został ponownie przekształcony Szpital Św. Elżbiety w Katowicach, oferując 50 miejsc. Szpital pełnił już taką rolę od październiku ubiegłego roku i w kolejnych miesiącach. Od wtorku 30 łóżek covidowych uruchomionych ma zostać w Szpitalu Miejskim w Częstochowie.

W poniedziałek Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu poinformował, że od tego dnia przygotowano na przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem 35 łóżek tamtejszego oddziału obserwacyjno-zakaźnego i hepatologii.

Na razie nie jest przewidywane ponowne uruchomienie szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Kucharzewska zapowiedziała na wtorek konferencję prasową wojewody śląskiego nt. sytuacji pandemicznej w regionie. Podsumowany zostanie tam m.in. pierwszy etap kontroli przestrzegania zaleceń sanitarnych w komunikacji publicznej, m.in. w pociągach Kolei Śląskich.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!