Partnerzy portalu

Śląskie: Ponad ćwierć miliona mieszkańców z czternastą emeryturą na koncie

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 13:15
258 tys. mieszkańców woj. śląskiego otrzymało już czternastą emeryturę – poinformowała w czwartek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS Beata Kopczyńska.

Wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, tzw. czternastki, ZUS rozpoczął pod koniec października. W tym tygodniu kolejne wypłaty trafią do świadczeniobiorców, których termin płatności przypada na 5 i 6 dnia miesiąca.

Czternasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego.

"Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS, będzie przysługiwała jedna dodatkowa czternasta emerytura. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli ktoś pobiera regularnie świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS i KRUS. W tej sytuacji czternastkę wypłaci ZUS" - przypomniała Beata Kopczyńska.

Dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń długoterminowych jest zawieszone. Czternastka jest przyznawana z urzędu i klienci nie musieli składać żadnego wniosku, by ją otrzymać. Świadczeniobiorcy otrzymują ją wraz ze swoją listopadową emeryturą czy rentą.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wynosi 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3500 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 - 600 zł = 650,88 zł).

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

W całym kraju czternastkę otrzyma ponad 9 mln osób, a łączny koszt wypłaty wyniesie ponad 11 mld zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!