Partner portalu

Śląskie: Ponad trzy czwarte prezydentów i burmistrzów wybranych w pierwszej turze

  • PAP
  • 23 października 2018 - 21:50
Ponad trzy czwarte prezydentów i burmistrzów miast woj. śląskiego zostało wybranych w pierwszej turze głosowania. 4 listopada druga tura wyborów odbędzie się w 20 z 71 miast regionu - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej.

W przeważającej większości przypadków w pierwszej turze triumfowali - lub weszli do drugiej tury - dotychczasowi prezydenci i burmistrzowie.

Spośród dotychczasowych włodarzy, ubiegających się o reelekcję, w drugiej turze nie znaleźli się jedynie prezydent Mysłowic Edward Lasok i burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz. Prezydenci: Bielska-Białej - Jacek Krywult, oraz Dąbrowy Górniczej - Zbigniew Podraza, a także m.in. burmistrz Pyskowic Wacław Kęska nie ubiegali się o reelekcję.

Ostatnie komisje wyborcze - w Gliwicach i Jaworznie - przekazały protokoły z wynikami we wtorek późnym południem.

Poniżej - w kolejności wynikającej z liczby mieszkańców poszczególnych miejscowości - prezentujemy zestawienie nowo wybranych w woj. śląskim prezydentów i burmistrzów oraz kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów, wraz z liczbą otrzymanych głosów i procentowym poparciem.

Katowice - dotychczasowy prezydent Marcin Krupa (Forum Samorządowe i Marcin Krupa, 64 941 głosów, 55,41 proc. poparcia)

Częstochowa - dotychczasowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD Lewica Razem, 59 346 głosów, 59,76 proc. poparcia)

Sosnowiec - dotychczasowy prezydent Arkadiusz Chęciński (Koalicja Obywatelska, 55 618 głosów, 66,72 proc. poparcia)

Gliwice - zwyciężył dotychczasowy prezydent Zygmunt Frankiewicz (Komitet Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza) z nieoficjalnym poparciem na poziomie 73 proc.; do czasu nadania depeszy nie zostały opublikowane oficjalne wyniki głosowania w tym mieście - komisja z Gliwic dostarczyła we wtorek wieczorem swoje protokoły, także z wyborów na prezydenta miasta, do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach jako jedna z ostatnich

Zabrze - w drugiej turze dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik (Skuteczni dla Zabrza, 16 727 głosów, 31,51 proc. poparcia) i Agnieszka Rupniewska (Koalicja Obywatelska, 11 884 głosy, 22,38 proc. poparcia)

Bielsko-Biała - w drugiej turze Przemysław Drabek (PiS, 23 783 głosy, 32,7 proc. poparcia) i Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska, 28 999 głosów, 39,87 proc. poparcia)

Bytom - w drugiej turze Mariusz Wołosz (Koalicja Obywatelska, 16 059 głosów, 30,27 proc. poparcia) i dotychczasowy prezydent Damian Bartyla (Komitet BIS i Damiana Bartyli, 12 182 głosy, 22,97 proc. poparcia)

Ruda Śląska - w drugiej turze Grażyna Dziedzic (20 010 głosów, 40,98 proc. poparcia) i Marek Wesoły (PiS, 12 671 głosów, 25,95 proc. poparcia)

Rybnik - dotychczasowy prezydent Piotr Kuczera (Koalicja Obywatelska, 31 944 głosy, 61,14 proc. poparcia)

Tychy - Andrzej Dziuba (KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby, 38 063 głosów, 75,72 proc. poparcia)

Dąbrowa Górnicza - w drugiej turze Marcin Bazylak (SLD Lewica Razem, 17 585 głosów, 34,24 proc. poparcia) i Robert Warwas (PiS, 12 967 głosów, 25,25 proc. poparcia)

Chorzów - Andrzej Kotala (Koalicja Obywatelska, 25 121 głosów, 65,03 proc. poparcia)

Jaworzno - zwyciężył dotychczasowy prezydent Paweł Silbert (Jaworzno Moje miasto) z nieoficjalnym poparciem na poziomie ponad 60 proc.; do czasu nadania depeszy nie zostały opublikowane oficjalne wyniki głosowania w tym mieście; komisja z Jaworzna dostarczyła we wtorek swoje protokoły do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach jako jedna z ostatnich

Jastrzębie-Zdrój - dotychczasowa prezydent Anna Hetman (Koalicja Anny Hetman, 17 347 głosów, 50,71 proc. poparcia)

Mysłowice - w drugiej turze Wojciech Król (KO, członek PO - 10 098 głosów, 32,16 proc. poparcia) i Dariusz Wójtowicz (KWW Dariusz Wójtowicz, 11 403 głosy, 36,31 proc. poparcia)

Siemianowice Śląskie - Rafał Piech (KWW Rafał Piech SMS, 22 706 głosów, 83,64 proc. poparcia)

Żory - w drugiej turze Waldemar Socha (Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha, 11 427 głosów, 47,25 proc. poparcia) i Anna Gaszka (Żorska Samorządność, 6259 głosów, 25,88 proc. poparcia)

Tarnowskie Góry - dotychczasowy burmistrz Arkadiusz Czech (Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego, 15 670 głosów, 63,07 proc. poparcia)

Będzin - dotychczasowy prezydent Łukasz Komoniewski (członek SLD, 15 203 głosy, 65,16 proc. poparcia)

Piekary Śląskie - dotychczasowa prezydent Sława Umińska-Duraj (15 018 głosów, 66,45 proc. poparcia)

Racibórz - w drugiej turze Dariusz Polowy (Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki, 5111 głosów, 26,74 proc. poparcia) i dotychczasowy prezydent Mirosław Lenk (Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk, członek PO, 5072 głosy, 26,53 proc. poparcia)

Świętochłowice - w drugiej turze dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (Koalicja Obywatelska, 7397 głosów, 41,68 proc. poparcia) i Daniel Beger (Przyjazne Świętochłowice, 5537 głosów, 31,2 proc. poparcia)

Zawiercie - w drugiej turze dotychczasowy prezydent Witold Grim (komitet Zawiercie bez podziałów, 6859 głosów, 31,92 proc. poparcia) i Łukasz Konarski (Zawierciańska odnowa, 6019 głosów, 28,01 proc. poparcia)

Wodzisław Śląski - dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca (KW Nasz Wodzisław, członek PO, 10 628 głosów, 54,85 proc. poparcia)

Mikołów - dotychczasowy burmistrz Stanisław Piechula (Razem dla Mikołowa, 10 438 głosów, 57,98 proc. poparcia)

Knurów - dotychczasowy prezydent Adam Rams (Wspólnie dla Knurowa, 9515 głosów, 64,2 proc. poparcia)

Cieszyn - w drugiej turze dotychczasowy burmistrz Ryszard Macura (Akcja Samorządowa, 4869 głosów, 35,67 proc.) i Gabriela Staszkiewicz (Cieszyński Ruch Społeczny, 4577 głosów, 33,53 proc. poparcia)

Czechowice-Dziedzice - dotychczasowy burmistrz Marian Błachut (KW Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa, 13 307 głosów, 69,02 proc. poparcia)

Czeladź - dotychczasowy burmistrz Zbigniew Szaleniec (KW Zbigniewa Szaleńca, 11 688 głosów, 79,76 proc. poparcia)

Myszków - w drugiej turze Urszula Bauer (PiS, 3605 głosów, 26,41 proc. poparcia) i dotychczasowy burmistrz Włodzimierz Żak (Koalicja Obywatelska, 4710 głosów, 34,5 proc. poparcia)

Żywiec - dotychczasowy burmistrz Antoni Szlagor (Komitet Antoniego Szlagora, 8246 głosów, 56,42 proc. poparcia)

Czerwionka-Leszczyny - dotychczasowy burmistrz Wiesław Janiszewski (Ruch Rozwoju Gmin, 8505 głosów, 52,75 proc. poparcia)

Pszczyna - dotychczasowy burmistrz Dariusz Skrobol (Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe, 15 333 głosów, 67,97 proc. poparcia)

Lubliniec - dotychczasowy burmistrz Edward Maniura (KW Z burmistrzem dla Lublińca, 7501 głosów, 77,31 proc. poparcia)

Łaziska Górne - dotychczasowy burmistrz Aleksander Wyra (Forum Samorządowe, 7239 głosów, 78,46 proc. poparcia)

Rydułtowy - Marcin Połomski (Wspólnota Samorządowa, 4388 głosów, 52,01 proc. poparcia)

Orzesze - dotychczasowy burmistrz Mirosław Blaski (Komitet Mirosława Blaskiego, 5905 głosów, 68,61 proc. poparcia)

Bieruń - dotychczasowy burmistrz Krystian Grzesica (KWW Krystiana Grzesicy, 4775 głosów, 55,96 proc. poparcia)

Pyskowice - Adam Wójcik (Skutecznie dla Pyskowic, 4632 głosy, 67,72 proc. poparcia)

Radlin - dotychczasowa burmistrz Barbara Magiera (Radlin Naszym Domem, 4059 głosów, 58,22 proc. poparcia)

Radzionków - dotychczasowy burmistrz Gabriel Tobor (4834 głosy, 66,29 proc. poparcia)

Lędziny - w drugiej turze Janusz Freitag (PiS, 1239 głosów, 17 proc. poparcia) i dotychczasowa burmistrz Krystyna Wróbel (KWW Krystyny Wróbel, 3551 głosów, 48,72 proc. poparcia)

Ustroń - w drugiej turze Artur Kluz (Wspólnie dla Ustronia, 2135 głosów, 31,04 proc. poparcia) i Przemysław Korcz (Projekt Ustroń, 3220 głosów, 46,81 proc. poparcia)

Skoczów - dotychczasowy burmistrz Mirosław Sitko (PiS, 5743 głosy, 54,6 proc. poparcia)

Pszów - w drugiej turze Czesław Krzystała (KWW Pszów - Nasza wspólna sprawa, 1751 głosów, 32,13 proc. poparcia) i Ryszard Zawadzki (KW Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa, 1490 głosów, 27,34 proc. poparcia)

Kłobuck - dotychczasowy burmistrz Jerzy Zakrzewski (Koalicja Samorządowa, 6987 głosów, 72,02 proc. poparcia)

Wisła - dotychczasowy burmistrz Tomasz Bujok (Komitet Wiślanie, 3773 głosy, 92,36 proc. poparcia)

Blachownia - w drugiej turze dotychczasowa burmistrz Sylwia Szymańska (KW Sylwii Szymańskiej Naturalnie Blachownia, 2925 głosów, 48,6 proc. poparcia) i Anetta Ujma (KWW Anetty Ujmy Wybierzmy lepszą przyszłość, 1048 głosów, 17,41 proc. poparcia)

Wojkowice - dotychczasowy burmistrz Tomasz Szczerba (KWW Tomasza Szczerby, 3076 głosów, 86,62 proc. poparcia)

Poręba - dotychczasowy burmistrz Ryszard Spyra (Jedność i Przyszłość, 2791 głosów, 65,70 proc. poparcia)

Imielin - dotychczasowy burmistrz Jan Chwiędacz (KWW Jana Chwiędacza, 3390 głosów, 83,54 proc. poparcia)

Kalety - dotychczasowy burmistrz Klaudiusz Kanadzia (Skuteczni dla Kalet, 3105 głosów, 89,56 proc. poparcia)

Miasteczko Śląskie - w drugiej turze dotychczasowy burmistrz Krzysztof Nowak (Samorządne Miasteczko, 1013 głosów, 30,91 proc. poparcia) i Michał Skrzydło (Daj Miasteczku skrzydła, 661 głosów, 20,17 proc. poparcia)

Sławków - dotychczasowy burmistrz Rafał Adamczyk (KW Rafała Adamczyka Ludzie z Pasją, 1882 głosy, 55,26 proc. poparcia)

Koniecpol - dotychczasowy burmistrz Ryszard Suliga (KW Ryszarda Suliga, 2893 głosy, 68,82 proc. poparcia)

Szczyrk - dotychczasowy burmistrz Antoni Byrdy (KWW Szczyrkowianie Razem, 2045 głosów, 79,08 proc. poparcia)

Siewierz - w drugiej turze dotychczasowy burmistrz Zdzisław Banaś (KWW Zdzisława Banasia, 3075 głosów, 49,81 proc. poparcia) i Tomasz Dzierżanowski (KWW Tomasza Dzierżanowskiego, 1936 głosów, 31,36 proc. poparcia)

Kuźnia Raciborska - dotychczasowy burmistrz Paweł Macha (Gmina dla mieszkańców, 2502 głosy, 63,31 proc. poparcia)

Żarki - dotychczasowy burmistrz Klemens Podlejski (Niezależni Żarki, 2520 głosów, 57,21 proc. poparcia)

Krzepice - dotychczasowy burmistrz Krystian Kotynia (PSL, 2497 głosów, 64,04 proc. poparcia)

Woźniki - w drugiej turze Michał Aloszko (Stowarzyszenie Mieszkańców Ziemi Woźnickiej Przyjazna Gmina, 2123 głosy, 47,72 proc. poparcia) i Krzysztof Nowacki (Niezależni Razem, 870 głosów, 19,55 proc. poparcia)

Ogrodzieniec - Anna Pilarczyk-Sprycha (Zdrowa gmina, 3006 głosów, 60,12 proc. poparcia)

Szczekociny - w drugiej turze Marcin Drej (Aktywny samorząd, 1502 głosy, 37,36 proc. poparcia) i Jacek Lipa (PiS, 1413 głosów, 35,15 proc. poparcia)

Strumień - dotychczasowa burmistrz Anna Grygierek (KWW Anny Grygierek, członek SLD, 3573 głosów, 60,10 proc. poparcia)

Toszek - dotychczasowy burmistrz Grzegorz Kupczyk (Ziemia Toszecka, 2259 głosów, 58,74 proc. poparcia)

Wilamowice - dotychczasowy burmistrz Marian Trela (KWW Bezpartyjni - Rodzina, Prawo, Wspólnota, 5162 głosy, 75,38 proc. poparcia)

Koziegłowy - dotychczasowy burmistrz Jacek Ślęczka (Stowarzyszenie dfla gminy Koziegłowy, 4358 głosów, 65,84 proc. poparcia)

Krzanowice - dotychczasowy burmistrz Andrzej Strzedulla (1320 głosów, 86,79 proc. poparcia)

Pilica - dotychczasowy burmistrz Artur Janosik (Komitet Artura Janosika, 3397 głosów, 78,07 proc. poparcia)

Sośnicowice - Leszek Kołodziej (KWW Porozumienie Mieszkańców Powiatu Gliwickiego, 2947 głosów, 76,31 proc. poparcia).

KOMENTARZE14

  • Wito 2018-10-25 17:41:33
    Bazylak i Podraza są po jednym pieniądzach. Będą tylko wyciągać pieniądze z miasta coraz bardziej je zadłużąjąc. Już teraz miasto ma długu około 400 mln złotych. Trzeba temu zaprzestać!
  • Weronika 2018-10-25 17:25:26
    W Dąbrowie tylko Warwas! dosyć już Podrazy i spółki!
  • Jumi 2018-10-25 17:18:12
    W większości miast w Polsce wygrało PiS. W Dąbrowie też pewnie wygra.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!