Partnerzy portalu

Śląskie: Rozpoczęła się kampania "Prowadzę, jestem trzeźwy"

  • PAP
  • 29 października 2021 - 15:12
Policyjna kontrola trzeźwości w Katowicach zainaugurowała w piątek kampanię społeczną "Prowadzę, jestem trzeźwy". Wszyscy skontrolowani przy ul. Boya-Żeleńskiego kierowcy okazali się trzeźwi. Otrzymali breloczki z hasłem akcji.

"Apelujemy o rozwagę. Jeśli widzimy, że ktoś po spożyciu alkoholu sięga po kluczyki, reagujmy. Kierujmy się rozsądkiem. Zabierzmy kluczyki, wezwijmy tej osobie taksówkę, a gdy jesteśmy świadkami dziwnego zachowania pojazdu na drodze, nie wahajmy się i dzwońmy pod 112. Nasze odpowiedzialne zachowanie może uratować czyjeś życie" - zaapelowała w piątek rzeczniczka prasowa Fundacji Trzeźwość Anna Meres.

Moment rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowy, bo Wszystkich Świętych to okres wzmożonego ruchu drogowego. W ubiegłym roku śląska policja zatrzymała w tym czasie 674 pijanych kierowców.

Kampania "Prowadzę, jestem trzeźwy" jest obecna w mediach społecznościowych, na billboardach i w rozgłośniach radiowych. Odbiorcy mogą usłyszeć zachęcający do odpowiedzialnej postawy "głos Google'a", czyli znanego śląskiego dziennikarza radiowego Jarosława Juszkiewicza.

Kampanię zapoczątkowało ponad 20 lat temu Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej i jedna z katowickich firm reklamowych.

"Trzeźwość jest warunkiem dojrzałego życia, dojrzałego człowieczeństwa" - podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach jeden z jej inicjatorów ks. Piotr Brząkalik. Za główny problem uznał bagatelizowanie wypitego alkoholu zarówno przez kierowców, jak i przez ich otoczenie. Zachęcał świadków takich sytuacji do interwencji, w tym do tzw. obywatelskiego zatrzymania.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach młodszy inspektor Robert Piwowarczyk poinformował, że tylko w ciągu 9 miesięcy tego roku w woj. śląskim zatrzymano blisko 9 tys. nietrzeźwych kierujących - o 12 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 1013 z nich doprowadziło do wypadków lub kolizji.

Choć statystyki nie napawają optymizmem, ks. Piotr Brząkalik uważa, że akcja ma sens. "Całe wieki mówimy już: nie kradnij, a kradzieży nie udało się wyplenić. Jeśli jednak uratujemy w ten sposób choć jedno ludzkie życie, to warto" - przekonuje.

Kampanię organizowaną przez Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka dofinansował samorząd woj. śląskiego za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, jej sponsorem jest Pirelli Polska, a ambasadorem po raz kolejny został rajdowy wicemistrz świata WRC2 2019 i trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!