Partnerzy portalu

Śląskie: ruszyła bezpłatna infolinia dla bezdomnych

Od środy w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) uruchomiono infolinię dla osób bezdomnych; będzie ona czynna w sezonie jesienno-zimowym. Pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informację na temat noclegów czy wyżywienia.

• Uruchamiana co roku 1 listopada linia jest czynna całodobowo, każdego dnia tygodnia i obejmuje swym zasięgiem teren województwa śląskiego.

• Będzie czynna do końca marca. W poprzednim sezonie dzięki informacjom z infolinii podjęto w regionie ok. 400 interwencji.

Połączenie za pośrednictwem infolinii jest darmowe zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Z numeru może skorzystać każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych.

Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. W razie potrzeby kontaktują się ze służbami - np. strażą miejską czy policją - w konkretnym mieście.

Jak powiedział PAP dyżurny WCZK, w poprzednim sezonie po informacjach przekazanych na infolinię podjęto ok. 400 interwencji. "Mowa tu o potwierdzonych i uzasadnionych zgłoszeniach, nie tylko samych telefonach" - powiedział. Liczba interwencji wzrasta w chłodniejsze dni, kiedy bezdomni są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Jak mówią przedstawiciele służb zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego, na infolinię dzwonią zarówno osoby postronne, które zauważyły bezdomnych na ławkach, w ogródkach działkowych lub klatkach schodowych, jak i same osoby bez dachu nad głową, potrzebujące pomocy. Są kierowane do miejsc, w których ją uzyskają.

Co roku sporym problemem jest alkohol - osoby, które są pod jego wpływem z reguły nie są mogą korzystać z większości ośrodków, jedynie z ogrzewalni. - Była sytuacja, że policjanci zabrali bezdomnego na komendę, aby pomóc mu przetrwać, groziło mu wychłodzenie - powiedział jeden z pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!