Śląskie: ruszyła bezpłatna infolinia dla bezdomnych

• Uruchamiana co roku 1 listopada linia jest czynna całodobowo, każdego dnia tygodnia i obejmuje swym zasięgiem teren województwa śląskiego.
• Będzie czynna do końca marca. W poprzednim sezonie dzięki informacjom z infolinii podjęto w regionie ok. 400 interwencji.
Połączenie za pośrednictwem infolinii jest darmowe zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Z numeru może skorzystać każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych.
Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. W razie potrzeby kontaktują się ze służbami - np. strażą miejską czy policją - w konkretnym mieście.
Jak powiedział PAP dyżurny WCZK, w poprzednim sezonie po informacjach przekazanych na infolinię podjęto ok. 400 interwencji. "Mowa tu o potwierdzonych i uzasadnionych zgłoszeniach, nie tylko samych telefonach" - powiedział. Liczba interwencji wzrasta w chłodniejsze dni, kiedy bezdomni są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.
Jak mówią przedstawiciele służb zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego, na infolinię dzwonią zarówno osoby postronne, które zauważyły bezdomnych na ławkach, w ogródkach działkowych lub klatkach schodowych, jak i same osoby bez dachu nad głową, potrzebujące pomocy. Są kierowane do miejsc, w których ją uzyskają.
Co roku sporym problemem jest alkohol - osoby, które są pod jego wpływem z reguły nie są mogą korzystać z większości ośrodków, jedynie z ogrzewalni. - Była sytuacja, że policjanci zabrali bezdomnego na komendę, aby pomóc mu przetrwać, groziło mu wychłodzenie - powiedział jeden z pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.