Partnerzy portalu

Śląskie się wyludnia a jego społeczeństwo jest coraz starsze

  • PAP/TK
  • 11 października 2022 - 12:44 | Aktualizacja: 11 października 2022 - 13:34
Liczba ludności w woj. śląskim w ciągu 10 lat między kolejnymi spisami powszechnymi spadła o 4,9 proc. i wynosi obecnie 4,403 mln osób – wynika z danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
  • O ile średnio obywateli w Polsce jest niewiele ponad 1 proc. mniej, to w województwie śląskim jest to prawie minus 5 proc.
  • Liczebność samego Bytomia spadła o około 13 proc.
  • Drugi problem to starzenie się. Średnia w Polsce to 119 dziadków na 100 wnucząt. W woj. śląskim, wynik ten to 132 dziadków na 100 wnucząt.

Wyniki spisu w woj. śląskim omawiano podczas wtorkowej konferencji naukowej "Ekonomiczne konsekwencje przemian demograficznych w Polsce", zorganizowanej w Katowicach w ramach III Kongresu Demograficznego.

"Wyniki spisu powszechnego - od kiedy zostały opublikowane pod koniec stycznia - wzbudzają emocje. Wskazały pewne niebezpieczne procesy ludnościowe, które w przypadku woj. śląskiego są jeszcze bardziej widoczne" - powiedział podczas konferencji prasowej zastępca przewodniczącej Rządowej Rady Ludnościowej prof. Piotr Szukalski.

"Biorąc pod uwagę wyniki ostatniego spisu powszechnego, liczba ludności w woj. śląskim drastycznie maleje. O ile średnio obywateli w Polsce jest niewiele ponad 1 proc. mniej, to w naszym województwie jest to prawie minus 5 proc. Są miejscowości - np. Bytom - gdzie liczba ludności zmniejszyła się o prawie 13 proc." - poinformowała dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach Aurelia Hetmańska.

"Drugim istotnym problemem jest proces starzenia się. Jest taki istotny wskaźnik starości, w uproszczeniu to liczba dziadków na 100 wnuków, czyli dzieci w wieku od 0 do 14 lat. Okazuje się, że jeżeli średnia krajowa to 119 dziadków, to w woj. śląskim - 132. Sosnowiec to miasto, gdzie 24 proc. mieszkańców przekroczyło 65. rok życia. To są problemy, o których należy mówić głośno, aby przygotować działania na nadchodzące lata" - wskazała dyrektor Hetmańska.

Kierownik Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. Wiesław Koczur podkreślił, że z obserwowanym, bardzo niepokojącym procesem demograficznego starzenia się ludności wiążą się zagrożenia i wyzwania.

"W szczególności będzie to duże wyzwanie dla naszych finansów publicznych, zwłaszcza w obszarze systemu zabezpieczenia społecznego i systemu opieki zdrowotnej. Duże wyzwania stoją przed nami w ramach polityki rynku pracy, ale także edukacji" - powiedział.

Według ostatecznych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 populacja w woj. śląskim liczyła 4 mln 403 tys. osób i była mniejsza o 4,9 proc. w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. W województwie było 1815,7 tys. mieszkań, tj. o 6,9 proc. więcej w porównaniu ze spisem z 2011 r.

Spis wykazał, że w Polsce 31 marca 2021 r. mieszkało 38 036 118 osób. 48,3 proc. populacji stanowili mężczyźni, a 51,7 proc. kobiety. W porównaniu z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 liczba ludności zmniejszyła się w 2021 r. o 475 706 osób, tj. o 1,2 proc.

KOMENTARZE1

  • Sarmata 2022-10-11 21:39:30
    Spokojnie, jeszcze oprócz Ukraińców zostali Białorusini, potem Mongolia, Uzbekistan, itp. Wszak Polska to najbogatszy kraj świata! Przyjmie wszystkich, podzieli się chlebem i solą, a potem poprosi o eutanazję! Tzw. służba zdrowia nie wytrzyma!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!