Partner portalu

SLD-Lewica Razem: darmowe przedszkola i komunikacja miejska

  • PAP
  • 14 października 2014 - 21:42
Całkowite zniesienie od przyszłego roku opłat za przedszkola, utworzenie 25-osobowych klas w szkołach i wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla osób powyżej 65. roku życia - proponuje koalicja SLD-Lewica Razem.

Program koalicji przedstawił we wtorek lider SLD i kandydat na prezydenta Bielska-Białej Przemysław Koperski.

W wyborczej ofercie dla bielszczan lewicowa koalicja zawarła m.in. całkowite zniesienie od przyszłego roku opłat za przedszkola, utworzenie 25-osobowych klas w szkołach i wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla osób powyżej 65. roku życia. Chce także budowy kolejnego basenu krytego i wielofunkcyjnych boisk przy każdej szkole. Kandydaci położyli akcent na stworzenie ogólnomiejskich programów prozdrowotnych.

Czytaj też: Kuchciński: PiS chce samodzielnie rządzić w sejmiku woj. podkarpackiego

Lewica postuluje zwiększenie dostępu do lekcji etyki, ścisłą współpracę z organizacjami pozarządowymi i zagospodarowanie terenów rekreacyjnych.

Komitet zaprezentował także swój program w wyborach do sejmiku województwa śląskiego. Jednym z głównych punktów jest reindustrializacja przy "mądrym wykorzystaniu funduszy europejskich". Jak powiedział Koperski, który jest obecnie radnym wojewódzkim, lewica będzie zabiegała o wprowadzenie elektrycznych pojazdów do komunikacji miejskiej. "To prowadzi do większego wykorzystywania energii z polskich elektrowni, która będzie wytwarzana z polskiego węgla" - powiedział.

Czytaj też: SLD: samorządy powinny dostać więcej pieniędzy z podatków

Aleksandra Banot z Cieszyna, która ubiega się o mandat w sejmiku, dodała, że SLD-Lewica Razem będzie zabiegała też o zrealizowanie tzw. budżetu obywatelskiego na szczeblu regionu. "Chcielibyśmy, aby na ten cel trafił co najmniej 1 proc. budżetu województwa" - wyjaśnił Koperski. Banot dodała, że będzie się domagała powołania przy marszałku funkcji pełnomocnika ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.

Lewica w obecnej radzie miejskiej w Bielsku-Białej nie ma żadnego miejsca. Największy 11-osobowy klub ma komitet związany z prezydentem miasta Jackiem Krywultem. Osiem mandatów ma PO, a pięć PiS. W radzie zasiada także jedna radna niezależna. W najbliższych wyborach o 25 miejsc w radzie ubiegało się będzie 358 kandydatów z ośmiu komitetów.

KOMENTARZE2

  • eugeniusz 2014-10-17 14:38:03
    Do rodzic: Genialne pomysły w tej i następnej kampanii nie przejdą. Społeczeństwo jeszcze nie dorosło do roli jaką powinno spełniać. Ludziska nie wiedzą co to znaczy dbać o swoje i domagać się od polityków (samorządowców) czegoś takiego jak rzetelność.
  • rodzic 2014-10-15 10:22:39
    A może by odwrotnie. Koszt miejsca w przedszkolu to ok. 2500 zł/ miesiąc. Dać budżet przeznaczony na przedszkola rodzicom, a przedszkola pełnopłatne.... Będzie i taniej i efektywniej

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!