Partnerzy portalu

SLD poprze kandydaturę Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK

  • PAP
  • Opublikowano: 12 lipca 2013 - 09:59
Klub SLD poprze kandydaturę Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa NIK - poinformował na konferencji prasowej szef Sojuszu Leszek Miller. Kandydat PO spotkał się w czwartek z klubem SLD; zaprezentował posłom swą koncepcję funkcjonowania Izby.

"Po wyczerpującej dyskusji, w której mogliśmy poznać poglądy i cele Krzysztofa Kwiatkowskiego, także odpowiedzi na wiele pytań, klub SLD podjął decyzję o głosowaniu za tą kandydaturą, zatem jeśli na porządku dziennym Sejmu pojawi się wybór nowego szefa NIK, SLD odda swe głosy za kandydaturą Krzysztofa Kwiatkowskiego" - powiedział Miller dziennikarzom po spotkaniu.

Według lidera SLD posłowie Sojuszu docenili plany zmian w funkcjonowania NIK, które zaprezentował im poseł PO. "Pan Kwiatkowski usystematyzował swoje wystąpienie w kilka warstw, zaczynając od zasadniczych priorytetów, które rozumiem jako wzmocnienie spójności, współdziałania NIK z Sejmem tak, aby działalność kontrolna NIK była bardziej skorelowana z potrzebami Sejmu i z planami pracy Wysokiej Izby. Powiedział też, że będzie starał się ogniskować działalność kontrolną NIK na kwestiach, które budzą najwięcej zastrzeżeń, np. przetargów, które są często powodem bardzo wielu patologii" - relacjonował Miller.

Jak ocenił, wystąpienie Kwiatkowskiego było bardzo interesujące. "I stąd taka decyzja" - zaznaczył Miller.

Szef SLD pytany, dlaczego jego klub woli poprzeć kandydata PO, niż zgłosić własnego, powiedział: "uznaliśmy, że w sytuacji, kiedy w szranki staje ceniony polityk, także w gronie SLD oddamy nasze głosy".

Kwiatkowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że jeśli zostanie wybrany na prezesa NIK, złoży mandat poselski, a także legitymację partyjną. "Prezes Najwyższej Izby Kontroli jako najwyższego konstytucyjnego organu kontroli państwowej musi być organem całkowicie apolitycznym, niebudzącym żadnych wątpliwości co do swojej bezstronności" - wyjaśnił kandydat PO.

42-letni Kwiatkowski to były minister sprawiedliwości; obecnie w Sejmie kieruje komisją nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach. We wtorek kandydaturę Kwiatkowskiego poparł klub PSL. Polityk Platformy ma się jeszcze spotkać z klubem Ruchu Palikota.

Sześcioletnia kadencja obecnego szefa NIK upłynie 22 sierpnia 2013 r. Jacek Jezierski sprawuje tę funkcję od lipca 2007 r. Według konstytucji Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej i podlega Sejmowi.

W III RP na czele NIK stali: w roku 1991 - Walerian Pańko; w latach 1992-95 - Lech Kaczyński; w latach 1995-2001 - Janusz Wojciechowski; w latach 2001-7 - Mirosław Sekuła i od 2007 - Jacek Jezierski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!