Partner portalu

Słupno, referendum: Rada gminy zostanie odwołana?

W gminie Słupno (Mazowsze) trwa referendum w sprawie odwołania rady gminy.

• W położonej pod Płockiem gminie Słupno (Mazowsze) odbywa się w niedzielę (21 maja) referendum w sprawie odwołania rady gminy przed upływem kadencji.

• Głosować można w 9. obwodowych komisjach ds. referendum.

• Lokale referendalne będą czynne do godz. 21.

Postanowienie o referendum wydał pod koniec marca Komisarz Wyborczy w Płocku, do którego wpłynął wcześniej wniosek mieszkańców gminy Słupno o przeprowadzenie głosowania, dotyczącego odwołania tamtejszej rady gminy.

"Lokale otwarto punktualnie. Nie było żadnych problemów. Odnotowano jedynie sytuację, że przed jednym z lokali, na terenie ogrodzonym, znajdował się samochód, w którym siedziały dwie osoby, które nie wychodziły, nie wchodziły do lokalu. Zgłoszono to na policję" - powiedziała PAP w niedzielę rano Patrycja Rutkowska, wiceprzewodnicząca gminnej komisji referendalnej.

Kampania referendalna na terenie gminy Słupno zakończyła się w piątek. Od tego czasu do zakończenia głosowania w niedzielę obowiązuje tam cisza referendalna, czyli zakaz jakiejkolwiek agitacji.

Zgodnie z przepisami ustawy o referendum lokalnym, jest ono ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby głosujących w wyborze organu, którego dotyczy, czyli w przypadku gminy Słupno, w wyborach do rady tej gminy w listopadzie 2014 r. - udział w wyborach wzięło wtedy ponad 3,3 tys. uprawnionych.

Wynik referendum, jak wskazuje ustawa, jest z kolei rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań, które poddane zostaje pod głosowanie, oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!