Partner portalu

Słupno, referendum: Są wyniki. Rada gminy odwołana

W referendum w Słupnie mieszkańcy zdecydowali o odwołaniu rady gminy.

• Większość głosujących w niedzielnym referendum opowiedziała się za odwołaniem rady gminy Słupno (Mazowieckie).

• Referendum jest ważne, gdyż wzięła w nim udział wymagana liczba głosujących.

• Frekwencja wyniosła 34,69 proc.

Uprawnionych do głosowania w referendum było 5962 mieszkańców gminy Słupno. Udział wzięło w nim 2068 osób. Głosów ważnych oddano 2035. Za odwołaniem rady gminy Słupno opowiedziało się 1980 głosujących - poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro. "Referendum jest ważne" - oświadczył.

Postanowienie o referendum w sprawie odwołania rady gminy Słupno przed upływem kadencji wydał pod koniec marca Komisarz Wyborczy w Płocku, do którego wpłynął wcześniej wniosek mieszkańców gminy Słupno o przeprowadzenie głosowania, dotyczącego odwołania tamtejszej rady gminy przed końcem obecnej kadencji. Wniosek ten poparło prawie 1,5 tys. osób.

Referendum to efekt konfliktu w radzie gminy Słupno, podzielonej na zwolenników wójta Marcina Zawadki, który objął to stanowisko wygrywając ostatnie wybory samorządowe w drugiej turze, startując jako kandydat KW Stowarzyszenie "Nasza Gmina Słupno", oraz jego przeciwników, związanych głównie z PSL. Spór tamtejszych radnych trwa niemal od początku kadencji samorządowej 2014-18, co - jak uzasadniali wnioskodawcy referendum - paraliżuje prace samorządu.

W przypadku wyniku referendum w sprawie odwołania rady gminy Słupno możliwe jest ogłoszenie, w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, przedterminowych wyborów do rady. Zgodnie z przepisami, wyborów takich nie zarządza się do czasu rozstrzygnięcia przez sąd ewentualnych protestów, które w związku z referendum można składać w terminie 7 dni.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jest ono ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby głosujących w wyborze organu, którego dotyczy. W przypadku Słupna w wyborach do rady tej gminy w listopadzie 2014 r. udział w głosowaniu wzięło 3363 uprawnionych. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań, które poddane zostaje pod głosowanie, oddano więcej niż połowę ważnych głosów. (PAP)

mb/ mmi/

KOMENTARZE1

  • Aga ty 2017-05-22 08:40:42
    W naszej gminie ( wińsko) 18.06 tez referendum o odwołanie wojta . Z ilosci referendum ogloszonych w kraju .Mozna wnioskowac iz ludzie bardziej odwarzni sie zrobili angazuja sie w sprawy samorzadowe

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!