Partnerzy portalu

Słupsk będzie jeszcze większy. Miasto przeprowadzi konsultacje w sprawie granic

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 29 marca 2023 - 13:37
Rada Miejska w Słupsku zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji w sprawie włączenia w granice miasta sołectw Siemianice i Strzelino oraz części sołectw Bierkowo i Włynkówko, obecnie należących do gminy wiejskiej Słupsk. To kolejny etap w procesie powiększania miasta.
  • Słupsk, zgodnie z wolą samorządu, miałby się powiększyć o zamieszkałe sołectwa Siemianice i Strzelino oraz części sołectw Bierkowo i Włynkówko. Wszystkie te tereny obecnie należą do gminy wiejskiej Słupsk.
  • W efekcie powierzchnia miasta Słupsk zwiększyłaby się o 19,23 km kw. i wyniosła po zmianach 71,95 km kw., a liczba mieszkańców wzrosłaby o ok. 5 tys. 380 osób i wyniosła po zmianach ok. 93 tys. 50 osób.
  • Kolejnym krokiem w kontynuowanej procedurze poszerzenia granic Słupska, jest przyjęta w środę przez radę miejską uchwała o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Za nią głosowało 19 radnych, wszyscy uczestniczący w obradach.

Słupsk miałby się powiększyć o Siemianice i Strzelino oraz części Bierkowa i Włynkówka

Od 2023 r. Słupsk (woj. pomorskie) zwiększył się o niezamieszkałe, inwestycyjne części sołectw Bierkowo, Strzelino, Płaszewko kosztem gminy wiejskiej Słupsk. 22 lutego br. 21 obecnych na sesji radnych zgodziło się na kontynuowanie procesu poszerzenia granic Słupska, głównie po to, by pozyskać mieszkańców.

Słupsk, zgodnie z wolą samorządu, miałby się powiększyć o zamieszkałe sołectwa Siemianice i Strzelino oraz części sołectw Bierkowo i Włynkówko. Wszystkie te tereny obecnie należą do gminy wiejskiej Słupsk. W efekcie, jak podano w uzasadnieniu do lutowej uchwały, powierzchnia miasta Słupsk zwiększyłaby się o 19,23 km kw. i wyniosła po zmianach 71,95 km kw., a liczba mieszkańców wzrosłaby o ok. 5 tys. 380 osób i wyniosła po zmianach ok. 93 tys. 50 osób.

Będą konsultacje w sprawie poszerzenia granic administracyjnych miasta

Kolejnym krokiem w kontynuowanej procedurze poszerzenia granic Słupska, jest przyjęta w środę przez radę miejską uchwała o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Za nią głosowało 19 radnych, wszyscy uczestniczący w obradach.

Każdy biorący udział w konsultacjach zostanie zapytany o to, czy jest za zamianą granic miasta Słupska, polegającą na włączeniu do niego obszarów, które zostaną szczegółowo opisane w treści pytania. Do wyboru będzie miał jedną z trzech odpowiedzi, czyli "jestem za", "jestem przeciw" lub "wstrzymuję się".

Sekretarz miasta Słupska Łukasz Kobus zaznaczył, że zgodnie z procedurą miasto Słupsk zwróciło się z prośbą o przeprowadzenie konsultacji również do gminy wiejskiej Słupsk i do powiatu słupskiego. Przekazał, że tam stosowne uchwały zostały już przyjęte.

29 grudnia 2021 r. słupscy radni bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się przyjęli uchwałę w sprawie rozszerzenia granic miasta. Chcieli, by Słupsk powiększył się o ościenne sołectwa bądź ich części położone w obrębie gminy Słupsk. Chodziło o Bierkowo, Włynkówko, Krępę Słupską, Płaszewko, Siemianice oraz Strzelino. Ostatecznie w lipcu 2022 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o powiększeniu Słupska o 9,56 km kw., o niezamieszkałe, inwestycyjne części sołectw Bierkowo, Strzelino, Płaszewko. Miasto ze swoich pierwotnych planów się nie wycofało i kontynuuje proces poszerzenia granic Słupska. Jednak ze względów proceduralnych stosownym wnioskiem Rada Ministrów może się zająć dopiero w 2024 r.

Na przeprowadzenie konsultacji samorząd ma trzy miesiące

Mieszkańców Słupska, na co w środę zgodziła się rada miejska, czekają także konsultacje, których inicjatorem jest gmina wiejska Słupsk. Ta, która wielokrotnie wyrażała swój sprzeciw wobec powiększeniu się miasta jej kosztem, zamierza odzyskać utracone w 2023 r. tereny i wnioskować do Rady Ministrów za pośrednictwem wojewody i MSWiA, o zmianę granic gminy.

"Na przeprowadzenie tych konsultacji mamy trzy miesiące. Jeśli byśmy tego nie zrobili, dalibyśmy milczącą zgodę gminie" - uzasadniał konieczność przeprowadzenia konsultacji sekretarz miasta Słupska Łukasz Kobus.

Jednocześnie zapewnił, że obie procedury zostaną przeprowadzone tak, by mieszkańcy mieli pewność i jasność, w których konsultacjach biorą udział.

KOMENTARZE1

  • Max 2023-03-29 18:59:53
    Męczą się w tym Słupsku i stosują półśrodki, konflikt z gminą wiejską się zaostrza. A powinni , jak Zielona Góra pójść na całość i wchłonąć całą gminę wiejską. Sprawa załatwiona byłaby na wiele lat a nawet dziesięcioleci, ułatwiłoby to planowanie przestrzenne, organizację transportu publicznego nie ...mówiąc o skoordynowaniu działań proinwestycyjnych. Po prostu THINK BIG !!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!