Partnerzy portalu

Sosnowiec: Kwesta na remont pomnika dawnego prezydenta miasta

  • PAP
  • 30 października 2021 - 11:29
Pod hasłem "Ku pamięci" na pięciu cmentarzach w Sosnowcu rozpoczęła się w sobotę trzydniowa kwesta na rzecz odnowienia pomnika pierwszego po odzyskaniu niepodległości prezydenta tego miasta, Stefana Mrokowskiego. Zbiórkę wspiera wiele lokalnych środowisk.

Po raz pierwszy sosnowiecka kwesta "Ku Pamięci" odbyła się w zeszłym roku, jednak ze względu na pandemię została mocno ograniczona. "Tym razem kwestujemy na żywo i to aż na pięciu cmentarzach" - poinformowała Joanna Sześciak, reprezentująca działające w mieście stowarzyszenie "Ku Pamięci".

Celem tegorocznej zbiórki jest renowacja znajdującego się na wielowyznaniowym cmentarzu przy ul. Smutnej pomnika Stefana Mrokowskiego - pierwszego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku prezydenta Sosnowca.

"Wspólnie odnowimy tę niezwykłą mogiłę. To piękny, monumentalny pomnik, który wyróżnia się już z daleka i zwraca uwagę każdego odwiedzającego nekropolię przy ul. Smutnej" - wyjaśnia inicjator powołania stowarzyszenia "Ku pamięci", poseł Koalicji Obywatelskiej Mateusz Bochenek.

Stefan Mrokowski został prezydentem Sosnowca 11 listopada 1918 r. Był działaczem politycznym i samorządowym, jednym z liderów Narodowej Demokracji w Sosnowcu. Przyczynił się do nadania miastu praw miejskim. W 1902 roku był nadsołtysem połączonych sołectw: Sosnowiec, Stary Sosnowiec i Pogoń. Wielokrotnie był miejskim radnym.

Zbiórka jest prowadzana na pięciu sosnowieckich cmentarzach: przy ul. Smutnej, Zuzanny, 11 Listopada, Małobądzkiej i Wojska Polskiego. Kwestujący mają na sobie żółte odblaskowe kamizelki z nazwą kwesty. Można ich spotkać od soboty do poniedziałku. Puszki przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Pieniądze można także wpłacać na konto bankowe.

"Jestem dumny, że idea odnawiania pomników zasłużonych Sosnowiczan trwa i jest zakrojona na tak szeroką skalę. Cieszę się, że dołącza do niej tak duża grupa osób. Wszyscy liczymy na wsparcie mieszkańców Sosnowca. Zapraszam do odwiedzania sosnowieckich nekropolii" - zachęca Bochenek. W kolejnych latach zbierane będą fundusze na renowację innych pomników.

Akcję wspierają m.in.: Diecezja Sosnowiecka, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Rycerze Kolumba w Sosnowcu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Sosnowcu, PTTK Oddział w Sosnowcu, Sosnowieckie Amazonki Stowarzyszenie Obronne Pancernik, Urząd Miejski, OSP Sosnowiec Porąbka, OSP Sosnowiec Cieśle, Pałac Schoena-Muzeum w Sosnowcu oraz radni i uczniowie sosnowieckich szkół.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!