Partner portalu

Spis Powszechny 2021: jak wypełnić formularz, o co zapyta GUS?

W czwartek (1 kwietnia) rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. GUS zapyta nas m.in. o wykształcenie, wyznanie, narodowość, stan cywilny, zawód, wielkość mieszkania i źródło jego ogrzewania. Udział w spisie jest obowiązkowy, więc musimy na te pytania odpowiedzieć. Już teraz można próbnie wypełnić wersję „demo” formularza.
 • Dostępna jest już wersja „demo” formularza spisowego. Można go wypełnić, aby zorientować się w mechanizmie jego działania, ale trzeba pamiętać, że to nie zwalnia z obowiązku spisania się po oficjalnym rozpoczęciu spisu.
 • Choć udział w spisie jest obowiązkowy, to na niektóre pytania (np. dotyczące wyznania, bycia w związku czy problemów zdrowotnych) możemy nie odpowiadać.
 • Organizacje zrzeszające Ślązaków czy Kaszubów namawiają do deklarowania także w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 śląskiej i kaszubskiej narodowości oraz języka.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwać będzie od 1 kwietnia do 30 września. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego przewidziano wyłącznie jako metody uzupełniające w sytuacji, gdy ktoś nie będzie w stanie spisać się za pomocą internetu.

Ile pytań? Na które nie trzeba odpowiadać?

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego opublikowano listę pytań, na które trzeba będzie odpowiedzieć. Formularz został zaprojektowany w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. GUS zastrzega przy tym, że nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym wykazie z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (zależne będzie np. od jego wieku, historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.).

Na stronie GUS-u opublikowano również wersję „demo” formularza spisowego. Dzięki niej można się „próbnie” spisać, sprawdzając, jak działa formularz i jakie dane trzeba do niego wpisać, przy czym trzeba mieć świadomość, że nie zwalnia to z późniejszego obowiązku spisania się, gdy oficjalnie rozpocznie się NSP (dane wprowadzone do wersji „demo” nie są pobierane do systemu statystyki publicznej i nie podlegają przetwarzaniu).

Czytaj: Spis powszechny 2021: wydłużony nabór pomógł w rekrutacji rachmistrzów

Formularz – zgodnie zresztą z nazwą spisu – składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy miejsca zamieszkania. Po podaniu swych danych personalnych (trzeba m.in. podać nr PESEL) spisujący się pytany jest m.in. o to, czy 31 marca 2021 r. mieszkał na terenie Polski, pod jakim adresem, jak długo tam już zamieszkuje, czy wspólnie z nim zamieszkują jeszcze inne osoby (jeśli tak, to trzeba analogicznie podać ich dane i wskazać, czy jest to ich stały bądź czasowy adres). Następnie trzeba wskazać, czyją własnością jest mieszkanie, w którym się zamieszkuje, jaką ma ono powierzchnię użytkową w metrach kwadratowych, ile liczy sobie pokoi, jakie jest główne źródło ogrzewania.

Po wypełnieniu „części mieszkaniowej” trzeba wypełnić formularz dla osób wskazanych jako domownicy. W tej części pytania dotyczyć będą m.in. kraju urodzenia, obywatelstwa, stanu cywilnego, bycia w związku, wykształcenia, narodowości, języka domowego, wyznania, niepełnosprawności, wykonywanego zawodu, miejsca pracy i charakteru zatrudnienia (pracujący na własny rachunek, zatrudniony w instytucji publicznej lub u prywatnego pracodawcy) czy schorzeń powodujących trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Osoby niepracujące zostaną zapytane m.in. o czas „aktywnego, nieprzerwanego poszukiwania pracy” i główną przyczynę ewentualnego braku poszukiwania zatrudnienia. Warto pamiętać, że na niektóre pytania (np. dotyczące wyznania, bycia w związku czy problemów zdrowotnych) można nie odpowiadać.

Ślązacy i Kaszubi namawiają do udziału w spisie

W przypadku deklarowanej narodowości można skorzystać z 14 „gotowych” propozycji, spośród których można dokonać wyboru bądź też wybrać opcję „inna”, podając zarazem, o jaką chodzi. Można też zadeklarować przynależność do „innego narodu lub wspólnoty etnicznej” poza narodowością wskazaną w odpowiedzi na pierwsze pytanie. W tym drugim przypadku w umieszczonym w formularzu katalogu możliwych przynależności narodowych lub etnicznych można znaleźć m.in. kaszubską oraz śląską.

Przypomnijmy, że podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego, który odbył się w 2011 r., 847 tys. osób zadeklarowało się jako Ślązacy (nieco ponad połowa z nich zadeklarowała jednocześnie też narodowość polską), a 233 tys. jako Kaszubi. Dla porównania – jako Niemcy zadeklarowało się 148 tys. osób, jako Ukraińcy 51 tys., jako Białorusini 47 tys.

Obecnie zarówno organizacje zrzeszające Ślązaków, jak i Kaszubów namawiają do deklarowania także w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 odpowiednio śląskiej i kaszubskiej narodowości oraz języka. W przypadku Ślązaków już na początku roku opublikowane zostało porozumienie stowarzyszeń, organizacji, polityków, osób prywatnych i blogerów na rzecz promocji Spisu Powszechnego 2021 oraz możliwości deklarowania śląskiej narodowości i języka. Kolejnym krokiem była akcja informacyjna, w trakcie której apelowano do osób poczuwających się do śląskiej tożsamości etnicznej o wzięcie udziału w Spisie Powszechnym.

– Akcja ta będzie prowadzona także po rozpoczęciu spisu, aż do jego końca. To jest taki moment, kiedy możemy powiedzieć, kim się czujemy – zapowiada Henryk Mercik, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej. Woli jednak nie prognozować, na ile te apele okażą się skuteczne i jak wiele osób w tym spisie zadeklaruje śląską narodowość i język.

– Jeśli chcemy, żeby się z nami liczono, to się policzmy. Nie zamierzamy bić rekordów ani robić z tego politycznej hucpy. Jeśli każdy, kto w sercu czuje się Ślązakiem, zadeklaruje to w spisie, to będzie dobrze – dodaje Mercik.

– Do czego posłużyć może wynik spisu? Może ukazać dynamikę pewnych procesów i pozwolić określić skalę działań, które należy podjąć. Jeśli okaże się, że naród kaszubski liczy dużo więcej świadomych przedstawicieli, trzeba pomyśleć, jak ten potencjał wykorzystać. Jeśli będzie nas mało – musimy zastanowić się, co jest źródłem niskiej samoświadomości naszych rodaków. Dobry rezultat spisu może wreszcie pokazać, że jesteśmy siłą, z którą należy się liczyć – w podobnym tonie wypowiadał się na łamach "Gazety Świętojańskiej" Adam Hebel, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota.

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z prezydentem Bytomia

 
KOMENTARZE58

 • wieczkowska 2021-09-30 21:07:08
  gdzie jest ten formularz?
 • Bezdomny 2021-09-30 20:18:11
  Witam ja nie mieszkam nigdzie tak jak wszyscy obywatele RP. Ktorzy posiadaja dowod osobisty bez adresu za mieszkania w takim przypadku prosze o skierowanie Kary na moj adres
 • Sylwia 2021-09-28 12:58:42
  Dzień dobry! Czy ktoś z Państwa wie jak sprawdzić czy już jestem spisana? Rozmawiałam rachmistrzem 9.09., teoretycznie jestem spisana, ale praktycznie formularz do spisu mam nadal otwarty. O co chodzi?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!