Partnerzy portalu

Sposoby współpracy samorządu z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi

Z myślą o samorządach, które lubią nowatorskie podejście do zarządzania, ceniącymi sobie efektywną współpracę z mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi, Stowarzyszenie Centrum PISOP, wraz z norweskim partnerem New School, przygotowało model współpracy. Model, oparty na doświadczeniu trzynastu gmin i jednego powiatu.

Nowatorski model zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym, oparty o zmieniające się potrzeby mieszkańców, powstał w ramach projektu „WARNIK - Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji”. Projekt, którego efektem jest nasz model realizowaliśmy przez blisko dwa lata. W tym czasie zadziały się rzeczy fantastyczne. Działania projektowe obejmowały różne obszary od wsparcia dzieci i młodzieży, poprzez seniorów i obcokrajowców, na historii i ekologii kończąc.

Korzyść była trójstronna: dla samorządu, dla samych organizacji, a przede wszystkim dla mieszkańców. Społecznie odpowiedzialny urząd i zaangażowani, podejmujący własną inicjatywę mieszkańcy, to solidne podwaliny do wzrostu poziomu zadowolenia z życia w danej gminie.

Efekty współpracy można podpatrzeć w Rakoniewicach:

 

Nasz model to niewątpliwie dobra baza także dla organizacji pozarządowych lobbujących na rzecz wprowadzenia w samorządach nowych pozycji w Programie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Wierzymy, że stanie się on inspiracją nie tylko w wielkopolskich gminach!

Ścieżkę współpracy prezentujemy w publikacji, którą można pobrać pod treścią artykułu: Model rozwiązania problemów społecznych.pdf

Jesteśmy gotowi do podjęcia współpracy z kolejnymi samorządami. Zainspirujemy was i przeprowadzimy przez model. Wspólnie włączymy mieszkańców w rozwiązywanie problemów społecznych:

Źródło: Stowarzyszenie Centrum PISOP

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

DO POBRANIA
Model rozwiązania problemów społecznych.pdf
2.5 MB format pliku: PDF

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!