Partnerzy portalu

Sprawa fikcyjnych etatów w Warszawie - nie będzie konsekwencji dla dyrektor biura

"W chwili obecnej dzielnica nie będzie wyciągać żadnych konsekwencji w stosunku do pani dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty na Pradze-Północ" - powiedziała rzecznik dzielnicy Karolina Jakobsche.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Sprawą Mateusz G. zajmuje się stołeczna prokuratura, z którą - jak zaznacza Karolina Jakobsche - "współpracuje przedstawicielka DBFO". "Czekamy na zakończenie śledztwa" - podsumowała.
  • W stosunku do urzędnika jest podejrzenie, że "stworzył" aż 15 fikcyjnych pracowników szkół i dopisał ich do listy płac, a ich pensje przelewał na swoje konto.
  • Bardzo ważne jest to, że całą tę sytuację wykryła pani dyrektor jednostki i natychmiast wdrożyła procedury, które są wypracowane w urzędzie - powiedziała rzecznik dzielnicy Praga-Północ.

Miasto zakończyło kontrolę w sprawie defraudacji ponad 700 tysięcy złotych z praskiego budżetu przez urzędnika i byłego kandydata PO na radnego dzielnicy Mariusza G. Raport pokontrolny trafił na biurka dzielnicowych urzędników.

"Ten raport jest dla nas drogowskazem. Zawarte w nim wyniki są dla nas cenne, bo pomogą nam w przyszłości uniknąć takich sytuacji" - przekazała rzecznik dzielnicy Praga-Północ. "Raport trafił też na ręce pani dyrektor i myślę, że ona niezwłocznie wprowadzi zmiany w swojej jednostce" - dodała rzecznik.

Na pytanie o kroki, jakie dzielnica podejmie w stosunku do dyrektor DBFO odpowiedziała "bardzo ważne jest to, że całą tę sytuację wykryła pani dyrektor jednostki i natychmiast wdrożyła procedury, które są wypracowane w urzędzie. Ten pracownik został zwolniony natychmiast dyscyplinarnie, powiadomiony został pan prezydent oraz pani burmistrz dzielnicy Praga Północ. Na wniosek pani dyrektor została rozpoczęta kontrola, której wyniki mamy dzisiaj".

Sprawą Mateusz G. zajmuje się stołeczna prokuratura, z którą - jak zaznacza Karolina Jakobsche - "współpracuje przedstawicielka DBFO". "Czekamy na zakończenie śledztwa" - podsumowała.

W stosunku do urzędnika jest podejrzenie, że "stworzył" aż 15 fikcyjnych pracowników szkół i dopisał ich do listy płac, a ich pensje przelewał na swoje konto. Według "Super Expressu", który pierwszy opisał tę sprawę, proceder trwał dwa lata.

Wnioski pokontrolne stwierdzają, "że przyjęty w DBFO system kontroli operacji finansowych i gospodarczych nie zapobiegł naruszeniu wiarygodności dokumentacji finansowej, co finalnie doprowadziło do naruszenia zasobów środków publicznych".

Jednocześnie jako osobę odpowiedzialną za przestrzeganie procedur kontroli wskazano "kierownika jednostki sektora finansów publicznych" czyli dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Praga-Północ Ewę Federowicz.

Ratusz polecił dyrektor Fedorowicz "przeprowadzić proces weryfikacji pełnej dokumentacji związanej z przyznawaniem, naliczaniem i wypłatą wynagrodzeń pracownikom jednostek obsługiwanych przez DBFO, za okres ostatnich pięciu lat, a o wynikach prowadzonej weryfikacji na bieżąco informować organ nadzorujący DBFO, w szczególności w przypadku ujawnienia kolejnych nieprawidłowości. Doprowadzić do zgodności zapisy w księgach rachunkowych; ustalić kwoty naliczonych i przekazanych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych do urzędu skarbowego, od nieuprawnionych wypłat wynagrodzeń. Dokonać stosownych korekt deklaracji oraz doprowadzić do rozliczeń z tego tytułu z ww. organami. W porozumieniu ze Skarbnikiem m.st. Warszawy oraz organem nadzorującym DBFO, dokonać stosownych korekt sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z wykonania procesów rozdysponowania środków publicznych".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!