Partner portalu

Stołeczne SLD o cenach biletów i dekrecie Bieruta

  • pap
  • 4 listopada 2014 - 16:58
Zamrożenie podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, wydłużenie czasu pracy wydziałów obsługi mieszkańców i powołanie zespołu ds. rozwiązania problemu dekretu Bieruta - to niektóre propozycje dla Warszawy kandydata SLD na prezydenta stolicy Sebastiana Wierzbickiego.

Program działa pod nazwą "Warszawa od A do Z", w którym alfabetycznie wymieniono kolejne sprawy najważniejsze dla Warszawy.

Pod literką "D" znalazło się hasło "dekret Bieruta". "To dziś największy problem Warszawy, skandalem jest, że mimo obietnic ani prezydent Warszawy, ani jej partia rządząca przez 7 lat nie uczyniły nic, by zapobiec dzikiej prywatyzacji i patologiom, które stworzyła ta ustawa" - czytamy.

Czytaj też:  Brudziński: PO dostała bolesną nauczkę od mieszkańców dużych miast

Wierzbicki zapowiada w programie, że - jeśli zdobędzie fotel prezydenta stolicy - jego pierwszą decyzją będzie powołanie specjalnego zespołu ds. rozwiązania problemu dekretu Bieruta; w zespole znaleźliby się m.in. prawnicy. Wśród innych propozycji w tym zakresie znalazły się m.in. bezwarunkowa ochrona lokatorów reprywatyzowanych kamienic - pierwszeństwo dla nich przy przyznawaniu lokali komunalnych i pełna transparentność procesów reprywatyzacyjnych.

Czytaj też: Tadeusz Aziewicz: nasza konkurencja oszukuje wyborców

Głównie tej kwestii poświęcona była wtorkowa konferencja prasowa Wierzbickiego na warszawskiej Starówce. Kandydat Sojuszu na prezydenta Warszawy przypomniał na niej, że Starówka po II wojnie światowej znalazła się w gruzach, została odbudowana, "ale do każdej z tych kamienic są roszczenia byłych właścicieli".

"Dziś ani lokatorzy tych kamienic, ani wszystkich innych znajdujących się w Warszawie, nie mogą być spokojni o swój los. Po kilkudziesięciu latach zamieszkiwania nagle okazuje się, że tracą dach nad głową, bo pojawili się właściciele, bądź - co gorsza - handlarze roszczeniami. My jako SLD mówimy dziś: stop czyścicielom kamienic" - oświadczył Wierzbicki.

Politycy SLD rozwiesili także na kamienicach plakaty z napisem "Stop czyścicielom kamienic" oraz numerem telefonu, pod który mogą się zgłaszać mieszkańcy "zagrożeni czyścicielem kamienic".

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" podpisany przez ówczesnego prezydenta Polski Bolesława Bieruta objął obszar miasta stołecznego Warszawy. Skutkiem wejścia w życie dekretu (21 listopada 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego

Pod hasłem "Inwestycje" w programie Wierzbickiego znalazły się m.in. dokończenie budowy II linii metra i przedłużenie jej na Białołękę, rozpoczęcie przygotowań do budowy III linii metra z Gocławia na Ochotę, rozbudowa systemu parkingów Park and Ride zlokalizowanych wokół węzłów komunikacyjnych.

Wśród postulatów są też m.in.: pilne rozpoczęcie realizacji obwodnicy śródmiejskiej od Ronda Wiatraczna do Ronda Żaba, połączenie drogowe Ursynowa z Wilanowem i budowa mostu Krasińskiego.

Jedną z propozycji w ramach hasła "ład przestrzenny" jest natomiast przywrócenie funkcji naczelnego architekta miasta. Wierzbicki zapowiada też ochronę stolicy "przed dziką reklamą", opracowanie zasad eksponowania reklamy przestrzennej.

W programie są też propozycje m.in. zwiększenia roli mieszkańców w wydawaniu pieniędzy miejskich poprzez wzrost kwoty budżetu partycypacyjnego do 1 proc. w pierwszym roku kadencji, a także "Pakiet dla Seniorów" obejmujący m.in. bezpłatne wejścia do miejskich instytucji kultury i ośrodków sportowych. Wierzbicki chce też wyrównania różnić między prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawą i "nadrobienia zaległości inwestycyjnych na praskim brzegu" stolicy.

Kandydat Sojuszu postuluje też m.in. zamrożenie na okres 4 lat podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, wydłużenie godzin pracy wydziałów obsługi mieszkańców do godz. 20 i ustanowienie dyżurów urzędów w sobotę, a także kontynuację budowy nadwiślańskich bulwarów w kierunku Żoliborza.

Jeśli chodzi o zdrowie, w programie znalazły się hasła rezygnacji z komercjalizacji publicznych placówek ochrony zdrowia, finansowania metody in vitro dla mieszkańców stolicy oraz przywrócenia programu opieki stomatologicznej w szkołach. SLD chce też m.in. budowy nowych mieszkań komunalnych i socjalnych z budżetu państwa, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!