Partnerzy portalu

Stolica: Dni Niepodległości 2021 w Muzeum Niepodległości - od 11 listopada

  • PAP
  • 4 listopada 2021 - 17:28
W Muzeum Niepodległości (MN) i jego oddziałach: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej od 11 do 14 listopada przygotowano cykl imprez, by wspólnie świętować Dni Niepodległości 2021 - poinformowała PAP Dorota Panowek z MN.

"Polonia Restituta, Polska Odrodzona - hasło to elektryzuje Polaków od ponad stu lat. Polska odzyskała w 1918 r. niepodległość, wolność, niezależność. Marzenie całych pokoleń stało się faktem. Proces ten trwał wiele lat. Przez lata niewoli Polacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę. Różne były owe drogi prowadzące do wymarzonej wolności i niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik" - powiedział dyrektor MN dr Tadeusz Skoczek, cytowany w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "Dni Niepodległości 2021 rozpoczną się 11 listopada uroczystością historyczno-artystyczną +Semper et ubique+ współorganizowaną przez Fundację Polonia Union oraz koncertem pieśni patriotycznych +Ta, co zwyciężyła+ w wykonaniu chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego +Harfa+".

"12 listopada spotkamy się przy pomniku pracy nauczyciela w Parku Traugutta, następnie przeniesiemy się do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, gdzie odbędzie się finał 18. konkursu +Niepodległa+ oraz prezentacja rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakupionej dzięki wsparciu Fundacji PGE" - napisano.

Przypomniano, że rzeźba jest kopią wykonaną przez Marcina Roszczyka, na podstawie gipsowego modelu autorstwa Antoniego Miszewskiego, do którego osobiście pozował Marszałek Józef Piłsudski". "Zarówno autor oryginału, jak i twórca kopii, zaliczają się do cenionych i wielokrotne nagradzanych polskich rzeźbiarzy" - zaznaczono.

Zapowiedziano, że 13 listopada odbędzie się wernisaż wystawy "Damy serca Tadeusza Kościuszki" współorganizowanej przez Polską Fundację Kościuszkowską. "Portrety, autorstwa Hakoba Mikayelyana, przedstawiają 10 kobiet, które odegrały istotną rolę w życiu bohatera, począwszy od jego matki Tekli Kościuszkowej, poprzez wizerunki Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej, Anny Zamoyskiej (Sapieżyny), Wirydianny Fiszerowej, Tekli Żurowskiej, Zofii Potockiej, Emilii Zeltner, a skończywszy na Marii Krystynie Albertynie Carigan" - napisano.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program Dni Niepodległości 2021 jest dostępny na stronie internetowej: www.muzeum-niepodleglosci.pl.

Jak zaznaczono, "z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum wydało okolicznościowe pocztówki".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!