Partnerzy portalu

Stolica: Premiera książki "Dejmek” Magdaleny Raszewskiej w Teatrze Narodowym - w poniedziałek

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 19:37
Na zamówienie Teatru Narodowego (TN) w Warszawie powstała pierwsza monografia Kazimierza Dejmka autorstwa prof. Magdaleny Raszewskiej. Spotkanie poświęcone premierze książki odbędzie się 15 listopada na scenie przy Wierzbowej - poinformowała PAP Marzena Dąbrowska z TN.

"Kazimierz Dejmek to jeden z najważniejszych powojennych artystów polskiej sceny: aktor, reżyser, działacz polityczny, legendarny dyrektor Teatru Narodowego w latach 1962-1968, twórca +Dziadów+ w 1967 r., wreszcie minister kultury w wolnej Polsce" - przypomniano w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "autorka książki, prof. Magdalena Raszewska, przedstawia niejednoznaczny i skomplikowany życiorys człowieka pokazany na tle powojennej - kulturowej, politycznej i społecznej - historii Polski".

"Każdy ma swojego Dejmka, bo jest ich wielu" - napisała autorka. "Legendarny, charyzmatyczny przywódca młodych ludzi, którzy poszliby za nim w ogień, z którymi tworzy teatr - kolektyw. Dejmek z wypowiedzi prasowych: arogancki, przekonany o słuszności swoich wyborów, o monopolu wiedzy na temat, jaki powinien być teatr. Dejmek z opowieści aktorów, znający najtajniejsze tajniki teatru, uznający go za świętość i rzucający ciężkimi słowami, gdy ktoś tej świętości nie rozumiał, nie uszanował" - czytamy w książce Raszewskiej.

"Dejmek od +Dziadów+ i Dejmek od +gestu kabotyna+. Dejmek wzruszający się czystym pięknem, znakomitą rolą. Dejmek uczestnik gier politycznych i Dejmek bezradny, gdy go te gry zmiażdżą. Dejmek butny, odpychający i Dejmek płaczący na +Kramie z piosenkami+ - wspomnieniu swojej młodości. Czy tak skomplikowanego człowieka można opisać, nie pisząc przy okazji całej historii Polski współczesnej? A choćby - historii teatru?" - pyta prof. Raszewska, cytowana w zapowiedzi premiery książki.

Rozmowę z udziałem prof. Magdaleny Raszewskiej oraz gości Małgorzaty Dziewulskiej, Stanisława Godlewskiego i Janusza Majcherka poprowadzi kierownik literacki Teatru Narodowego prof. Tomasz Kubikowski.

Zapowiedziano, że "fragmenty nieznanych zapisków Kazimierza Dejmka przeczytają niegdyś współpracujący z reżyserem aktorzy Marek Barbasiewicz i Oskar Hamerski".

Jak wyjaśniono, "podczas spotkania będzie możliwy zakup książki". "Monografia dostępna jest także w przedsprzedaży w księgarni internetowej Teatru Narodowego (na stronie www.narodowy.pl)" - dodano.

Wstęp na spotkanie jest wolny w ramach wejściówek wydawanych przez Teatr Narodowy w kasie głównej przy pl. Teatralnym 3 (nie są dostępne online, a jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!