Partnerzy portalu

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE

• Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ukazała się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

• Jej efektem ma być wzrost zamożności Polaków i zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem.

• Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Na stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano tekst Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęty przez rząd" - poinformował Stanisław Krakowski z biura prasowego w Ministerstwie Rozwoju.

Głównym celem Strategii jest tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski, przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym.

Mają do tego doprowadzać działania skupiające się na trzech celach: na trwałym wzroście gospodarczym opartym coraz silniej o wiedzę; rozwoju społecznie wrażliwym i terytorialnie zrównoważonym; budowie skutecznego państwa i instytucji. Jednocześnie podejmowane będą interwencje w ramach tzw. obszarów horyzontalnych, wpływających na osiągnięcie celów Strategii: kapitał ludzki i społeczny, cyfryzacja, transport, energia, środowisko, bezpieczeństwo narodowe.

Efektem realizacji Strategii ma być wzrost zamożności Polaków oraz zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ma to spowodować wzrost dochodów Polaków do poziomu średniej Unii Europejskiej.

W SOR przyjęto, że przeciętny dochód gospodarstw domowych wzrośnie do 76-80 proc. średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 - do poziomu średniej UE.

Jak podkreślono, PKB liczony na mieszkańca Polski, mierzony parytetem siły nabywczej, sięgnie 75-78 proc. średniej unijnej w 2020 r. (i około 95 proc. w 2030 r.). PKB w ujęciu realnym w 2017 r. ma wynieść 3,6 proc., w 2018 r. - 3,8 proc, a w 2019 i 2020 r. - po 3,9 proc.

Założono też, iż odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zmaleje do 20 proc. w 2020 r., a do 2030 r. - do 17 proc.

Zmniejszy się również rozwarstwienie Polaków; wartość tzw. współczynnika Giniego, charakteryzującego zróżnicowanie dochodów, obniży się z 30,6 w 2015 r. do 30 w 2020 r. i 27 w 2030 r. (im mniejsza wartość współczynnika, tym mniejsze zróżnicowanie).

1,5 bln zł na gospodarkę

W Strategii podkreślono, że "podstawą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, którym należy stworzyć optymalne warunki rozwoju". "Rolą państwa jest zapewnienie warunków dla zdrowej konkurencji (w tym na jednolitym rynku UE), eliminowanie patologii rynku, zabieganie o kontrahentów za granicą" - czytamy.

Elementem pomnażania rodzimego kapitału będzie m.in. eksport. Udział eksportu wyrobów wysokiej techniki ma wzrosnąć z 8,5 proc. w 2015 r. do 10 proc. w 2020 r. i 15 proc. w 2030 r.

Do 2020 r. na realizację wszystkich celów rozwojowych Strategii ma być zaangażowanych ok. 1,5 bln zł. "Głównym źródłem finansowania działań rozwojowych będą publiczne fundusze krajowe. Rozwój będą wspierały środki UE oraz środki prywatne - ok. 0,6 bln zł. Realizacja celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wymaga zmian w poziomie i strukturze publicznych wydatków rozwojowych" - czytamy w dokumencie.

Dodano, że zostanie zmobilizowany "kapitał dla rozwoju, nastąpi zwiększenie stopy inwestycji i poprawa ich jakości, przy większym wykorzystaniu środków krajowych (wzrost stopy inwestycji z 20,1 proc. w 2015 r. do 22-25 proc. w 2020 r. i utrzymanie w 2030 r. na poziomie 25 proc.)". Koordynację wsparcia inwestycji rozwojowych zapewni Polski Fundusz Rozwoju.

W kontekście budowania kapitału krajowego niezbędne jest zwiększenie oszczędności, m.in. poprzez zachęty do długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne, pracownicze plany kapitałowe, czy też wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe (wzrost oszczędności brutto gospodarstw domowych w relacji do PKB z 1,7 proc. w 2014 r. do 2,2 proc. w 2020 r. i 5 proc. w 2030 r.). Realizacji tego celu służyć będą również działania na rzecz rozwoju rynku kapitałowego, przekładające się dzięki zniesieniu barier w rozwoju rynku kapitałowego na wzrost udziału kapitału prywatnego w finansowaniu inwestycji.

Dokument - ponad 300 stron - który dotyczy działań do roku 2020, przedstawia również perspektywę do roku 2030. Obejmuje wiele przedsięwzięć, zarówno z zakresu rozwiązań legislacyjnych, jak i konkretnych inwestycji.

Ministerstwo podkreśla, że Strategia może być modyfikowana. Wiele projektów jest już w trakcie realizacji, ich wdrażanie odbywało się równolegle do procesu formalnej akceptacji - dodało ministerstwo.

Rząd stawia na innowacje

W SOR podkreślono wagę innowacji w gospodarce. Zapowiadany wzrost innowacyjności ma sprawić, że firmy zaczną uzyskiwać więcej ze sprzedaży produktów (udział przychodów netto ze sprzedaży produktów innowacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych/usługowych wzrośnie odpowiednio z 8,8/3,3 proc. w 2014 r. do 10/4 proc. w 2020 r. i 14/6proc. w 2030 r.), co przełoży się na wyższe wydatki na badania i rozwój (B+R) oraz wyższe wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o zaplanowane w Strategii projekty flagowe, to w ich efekcie mają powstać produkty lub usługi istotne dla dalszego rozwoju gospodarki.

Przykładowo w ramach programu Elektromobilność zakłada się produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym oraz rozwój infrastruktury niezbędnej dla tego typu pojazdów, co m.in. pozwoli na rozwój ekologicznego transportu publicznego w polskich miastach (projekty: E-bus i Samochód elektryczny).

Projekt Batory ma służyć odnowie przemysłu stoczniowego, poprzez m.in. przesunięcie produkcji w kierunku projektów innowacyjnych - m.in. projektowania i budowy jednostek pływających i konstrukcji morskich.

Projekt Żwirko i Wigura stawia na rozwój usług w oparciu o wykorzystanie dronów.

Inny projekt Luxtorpeda 2.0 stawia na rozwój technologii i produkcji polskich pojazdów szynowych.

Autorzy Strategii są zdania, że duży potencjał istnieje również w obszarze nowoczesnych rozwiązań na rzecz zdrowia - nowoczesna aparatura medyczna (m.in. polski robot medyczny), zaawansowane leki generyczne i biopodobne (projekt Centrum Rozwoju Biotechnologii). 

KOMENTARZE3

  • :) 2017-02-24 11:35:13
    Do glaertes1: Spokojnie, spokojnie; to się jeszcze okaże.
  • w.potega@neostrada.pl 2017-02-23 11:54:02
    Cele i tezy są przekonywująco sformułowane. Trudniejsze będą wdrożenia, ale trzeba próbować.
  • glaertes1 2017-02-23 10:51:33
    Już idę z tą hucpiarską informacją do mego szefa! Gów....mu zrobicie- tak mówi o Was wielcy decydenci!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!