Partnerzy portalu

Straż Graniczna: 6,5 tys. wniosków z krajów unijnych o przekazanie do Polski cudzoziemców

  • PAP
  • 31 stycznia 2023 - 15:37
W 2022 r. państwa członkowskie UE skierowały do Polski wnioski o przekazanie prawie 6,5 tys. cudzoziemców, którzy nielegalnie dotarli na terytorium UE, a pierwszym krajem, w którym przebywali była Polska - poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Cudzoziemcy, którzy przekroczyli granice UE na polskim odcinku niezależnie od tego, czy złożyli wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce, czy od razu nielegalnie ruszyli w głąb Europy, mogą być przekazani z powrotem do Polski. Najczęściej przekazywani są do Polski przez Niemcy, Norwegię, Francję, Szwecję i Austrię. Wśród przekazanych cudzoziemców - jak podała Straż Graniczna - w 2022 roku dominowali obywatele Iraku.

"Osoby, które domagają się, by migrantów spod białoruskiej granicy wpuścić dale, nie zdają sobie chyba sprawy, że unijne prawo zezwala na ich zawrócenie do Polski" - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej. Dodała, że takich wniosków w 2022 roku było 6,5 tys.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!