Partnerzy portalu

Straż Graniczna: 90 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski

  • PAP
  • 19 marca 2023 - 08:46
90 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w niedzielę rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnych czterech kurierów przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

SG poinformowała na Twitterze, że wśród zatrzymanych w sobotę cudzoziemców byli obywatele m.in. Jemenu i Sudanu. Najwięcej osób - jak wynika z danych SG - zatrzymano na odcinku ochranianym przez pograniczników z Białowieży. Na tym terenie zatrzymano 31 cudzoziemców, obywateli Afganistanu, Syrii i Iraku.

SG podała też, że minionej doby zatrzymano kolejnych czterech kurierów, obywateli Ukrainy, przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Do zatrzymań doszło w okolicach Mielnika i Czeremchy.

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!