Partnerzy portalu

Straż Graniczna: W piątek ponad 70 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

  • PAP
  • 11 marca 2023 - 08:35
71 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Syrii, Etiopii, Jemenu i Afganistanu. W okolicach Krynek kilkanaście osób przepłynęło pontonem graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Próby nielegalnego przekroczenia rzek na granicy z Białorusią Straż Graniczna w Podlaskiem notuje w ostatnim czasie niemal codziennie. Tym razem było to piętnaście osób, które użyły pontonu - podała SG w sobotę rano na Twitterze.

Największą grupę, liczącą 27 osób, zatrzymano minionej doby na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Mielniku. Od początku marca odnotowano ponad 800 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 jej odcinków. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!