Partnerzy portalu

Supraśl: Burmistrz Radosław Dobrowolski zostanie odwołany? Referendum w kwietniu

• 24 kwietnia odbędzie się referendum ws. odwołania burmistrza Supraśla w trakcie kadencji.
• Referendum odbędzie się z wniosku zwolenników podzielenia gminy i wydzielenia z niej nowej - Grabówki.
• Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział ponad 3/5 liczby osób biorących udział w wyborach na burmistrza.

Dwa tygodnie temu do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku trafił taki wniosek z podpisami ponad 1,7 tys. osób. Po ich zweryfikowaniu okazało się, iż ich liczba jest wystarczająca (było trzeba zebrać podpisy 10 proc. osób uprawnionych do głosowania w gminie, czyli niecałe 1,2 tys. osób).

Postanowienie komisarza wyborczego w Białymstoku, z datą referendum, zostało w środę (9 marca) opublikowane na stronie internetowej białostockiej delegatury KBW.

Zgodnie z kalendarzem czynności referendalnych, który stanowi załącznik do tego postanowienia, do 15 marca owo postanowienie musi być ogłoszone w dzienniku urzędowym województwa, a także podane do wiadomości mieszkańcom Supraśla. Kampania referendalna zakończy się o północy 22 kwietnia.

Pytanie, na które mieszkańcy gminy będą odpowiadali 24 kwietnia, brzmi: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Radosława Dobrowolskiego Burmistrza Supraśla przed upływem kadencji?".

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej, niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborach bezpośrednich burmistrza Supraśla jesienią 2014 roku. Wzięły w nich udział wówczas (II tura) 4863 osoby. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział 2918 osób.

W lipcu ubiegłego roku poprzedni rząd zdecydował o powstaniu gminy Grabówka i wydzieleniu jej z Supraśla. W ostatnich dniach grudnia premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które tę decyzję uchyliło i do powstania Grabówki z dniem 1 stycznia nie doszło.

Najczęściej powtarzany argument zwolenników powstania gminy Grabówka i przeciwników burmistrza Radosława Dobrowolskiego, to brak inwestycji w ich części gminy Supraśl w sytuacji, gdy to z tej części pochodzi najwięcej podatków.

Zmieniając decyzję poprzedników, rząd Beaty Szydło powołał się przede wszystkim na wyniki gminnego referendum w Supraślu, które zostało przeprowadzone w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

Frekwencja w lokalnym referendum w Supraślu wyniosła wówczas 62 proc. Za podziałem opowiedziało się 45 proc. głosujących, choć na terenach, które miałyby wejść w skład nowego samorządu, zdecydowana większość głosujących była za podziałem. Rada Gminy Supraśl negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej gminy.

Składając wniosek o referendum przedstawiciele grupy inicjującej mówili dziennikarzom, że nadal nie są spełniane deklaracje burmistrza o inwestycjach w tej części gminy. Mówili też o tym, iż miała być tam tworzona filia urzędu miasta, a będzie jedynie - jak to określili - biuro podawcze.

Burmistrz Radosław Dobrowolski już wcześniej mówił PAP, że w ostatnich dwóch latach w tej części gminy, która chciała się odłączyć, na inwestycje zostało wydanych po 10 mln zł rocznie, przy budżecie gminy wynoszącym ok. 40 mln zł. Dodał, że filia urzędu ma być otwarta w marcu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!