Partnerzy portalu

Suwałki: Archiwum Państwowe wyremontowane za blisko 14 mln zł

  • PAP
  • 21 października 2021 - 18:02
Archiwum Państwowe w Suwałkach (Podlaskie) zostało wyremontowane za 13,8 mln zł w 100-rocznicę swego istnienia. Dzięki inwestycji podwoiła się jego powierzchnia użytkowa.

Archiwum Państwowe w Suwałkach po remoncie zostało w czwartek oficjalnie oddane do użytku. Składa się obecnie z czterech obiektów. Dwa z nich znajdowały się w złym stanie technicznym i nie były przez wiele lat użytkowane. Dzięki modernizacji powierzchnia użytkowa archiwum podwoiła się i wynosi 2,6 tys. m kw., w tym magazynowa 840 m kw.

"Cieszę się, że dzięki inwestycji, którą zrealizowały władze Archiwum Państwowego w Suwałkach kolejne budynki suwalskiej starówki odzyskały dawny blask. Gratuluję inwestycji oraz dziękuję za dotychczasową bardzo dobrą współpracę pomiędzy miastem oraz tą instytucją" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Inwestycja objęła m.in. wymianę stropów, okien, drzwi i dachu na całym obiekcie. Powstały nowe elewacje i instalacje. W archiwum powstały z prawdziwego zdarzenia pracownie naukowe, digitalizacji, serwerownia a także biblioteka i czytelnia.

"Dzięki inwestycji zostanie zapewnione prawidłowe funkcjonowanie suwalskiego archiwum na okres minimum trzydziestu lat, w szczególności w zakresie przejmowania, przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych" - powiedział dyrektor archiwum Tadeusz Radziwonowicz.

Dyrektor szacuje, że archiwum ma do przejęcia około 3 tys. m b. materiałów archiwalnych z państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych, które działają na terenie Suwałk oraz powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego.

"Instytucja została unowocześniona, a wprowadzone zmiany zapewnią właściwe warunki przechowywania zbiorów i odpowiednie warunki korzystania z nich, także przez osoby niepełnosprawne" - dodał dyrektor archiwum.

Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecne suwalskie archiwum nawiązuje swą tradycją do Archiwum Państwowego w Suwałkach, które istniało w latach 1921-26. Obecna instytucja działa nieprzerwanie od 1955 r. i dotychczas zgromadziła około 2 tys. m b. akt i prawie 338 tys. jednostek archiwalnych. Znajdujące się materiały archiwalne zostały wytworzone głównie w XIX i XX w. na obszarze historycznej i dzisiejszej Suwalszczyzny, czyli na polsko-litewsko-białoruskim pograniczu, a także na terenie byłego województwa suwalskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!