Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: 10 mln zł z UE na edukację młodzieży i dorosłych oraz na walkę z uzależnieniami

  • PAP
  • 24 czerwca 2020 - 16:15
10 mln zł z Unii Europejskiej otrzymało woj. świętokrzyskie na edukację młodzieży i dorosłych oraz na walkę z uzależnieniami. Z kursów i szkoleń oraz pomocy oferowanej osobom pragnącym wyjść z uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych skorzysta blisko 100 osób.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik podpisali w środę umowy o dofinasowanie 10 projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego.

"W czterech projektach, o wartości blisko 2,7 mln zł, przewidziano szkolenia zawodowe dla ponad 500 mieszkańców naszego regionu. Kursy dotyczą zawodów poszukiwanych aktualnie na rynku pracy. Większość szkoleń kończy się egzaminem państwowym i uzyskaniem określonych uprawnień lub zdobyciem certyfikatu, świadczącego o uzyskanych kompetencjach i umiejętnościach" - powiedziała Janik.

W ramach projektów zaplanowano m.in. kursy prawa jazdy kierowców autobusów i samochodów ciężarowych, kursy spawania różnymi metodami, ratownika wodnego i pierwszej pomocy oraz sternika motorowodnego, a także kursy przygotowujące do wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej, masażysty oraz kosmetyczki.

"Cztery spośród podpisanych dzisiaj umów dotyczą projektów dla szkół branżowych i techników. Będą realizowane w placówkach działających na terenie Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska- Kamiennej, Końskich i Buska - Zdroju. Skorzysta z nich ponad 320 uczniów. Większość z nich weźmie udział w płatnych stażach u lokalnych pracodawców" - podkreślił Bętkowski.

Unijnym dofinansowaniem objęty został także projekt skierowany do 96 uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym z I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przedsięwzięcie, o wartości ponad 390 tys. zł, przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w Kielcach, w partnerstwie ze szkołą. W projekcie uczniowie będą m. in. prowadzili doświadczenia oraz ćwiczenia laboratoryjne z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego.

W ramach projektu Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie w Kielcach, o wartości ponad 3,2 mln zł, pomoc uzyska 129 osób przebywających tymczasowo w Hostelu dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Kielcach i w Ośrodku Rehabilitacji dla takich osób w Pałęgach.

Pobyt w tych placówkach stanowi etap "przejściowy" między terapią a samodzielnym życiem i ma wspomagać w utrzymaniu abstynencji, powrocie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, podjęciu pracy, radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych oraz w rozwoju osobistym. W ramach unijnego dofinasowania powstanie sześć dodatkowych miejsc w placówce w Kielcach. Rozszerzony zostanie również zakres pomocy oferowanej w obu ośrodkach, m.in. o specjalistyczne wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne i psychiatryczne, a także doradztwo i warsztaty umiejętności zawodowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!