Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Kwesty na rzecz ratowania cennych nagrobków na cmentarzach w regionie

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 11:17
W wielu miejscowościach woj. świętokrzyskiego w poniedziałek 1 listopada organizowane są kwesty na rzecz ratowania cennych nagrobków cmentarnych. Wolontariuszy można spotkać m.in. w Opatowie, Sandomierzu i Staszowie.

Kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków cmentarza parafialnego w Opatowie, organizuje na tej nekropolii 1 listopada Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej (TPZO). Od 2009 roku dzięki funduszom zebranym przez działaczy stowarzyszenia odnowiono kilkanaście cmentarnych pomników.

Wolontariuszy - działaczy TPZO i lokalnych samorządowców - zbierających datki do puszek, można spotkać przy bramie cmentarnej. Jak przekazał przewodniczący TPZO Tomasz Kucharski, nie zapadły jeszcze decyzje, który nagrobek będzie poddany konserwacji po tegorocznej zbiórce. "Po kweście spotkamy się na forum organizacji, obejrzymy, w jakim stanie są nagrobki, które znalazły się na liście zgłoszeniowej do konserwatora zabytków i ustalimy priorytety" - tłumaczył Kucharski.

Dzięki zbieranym funduszom w Opatowie udało się uratować przed zniszczeniem kilkanaście cennych pomników i płyt nagrobnych, wykonanych głównie z piaskowca. Naprawy wymagały także ich żeliwne elementy, m.in. krzyże. Dotąd odnowiono m.in. pomnik nagrobny rejenta Seweryna Horodyskiego, dzięki któremu na początku XX w. w Opatowie powstały m.in. Ochotnicza Straż Pożarna, spółdzielnia spożywców i kasa pożyczkowa. Renowacji poddano także nagrobki: powstańca styczniowego, lekarza Ludwika Bukowieckiego oraz naczelnika powiatu opatowskiego w tym samym okresie, Leona Lochmana. Konserwacją objęto pomnik nagrobny uczestnika kampanii napoleońskich Józefa Korytyńskiego i jego rodziny.

Z kolei w Sandomierzu na cmentarzach: Katedralnym, Świętego Pawła i Komunalnym kwestują wolontariusze skupieni w Społecznym Komitecie Odnowy Cmentarza Katedralnego. Cmentarz Katedralny w Sandomierzu wybudowany został w 1792 r. Znajduje się na nim ponad 300 zabytkowych nagrobków, w tym z początku XIX wieku. Kolejny zabytkowy Cmentarz Świętego Pawła przy parafii św. Pawła Apostoła założony został w 1810 r. Obydwie nekropolie zaliczane są przez historyków do najstarszych, czynnych w Polsce.

W Staszowie w poniedziałek kwestują uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, wolontariusze Związku Strzeleckiego "Strzelec" oraz członkowie staszowskiego Stowarzyszenia Pro Civitas. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na odbudowę cmentarza zabytkowego przy kościele świętego Bartłomieja.

Kwesty są prowadzone także w wielu mniejszych miejscowościach m.in. Mircu i Skalbmierzu i Goźlicach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!